Брюксел 1 - 4.12.2021 - Пълен запис

10.12.2021 | 18:00 Редактор:

Омикрон нажежи до червено държави, медици и медии. Според експерти, никой от познатите варианти на SARS-CoV-2 не притежава такъв богат коктейл от мутации. Колко мутации има Омикрон и какви са перспективите? Отговорите от проф. Илко Гетов, български представител в Европейската агенция по лекарствата.

„До колкото знам 20 и няколко, почти 30 мутации има Омикрон, което вече е сериозно доказателство, че самият вирус се променя до такава степен, че може и да изгуби своята виталност и да се самоунищожи така, както е имало други вируси, както SARS-1 примерно преди 12 години“, каза за предаването „Брюксел 1“ проф. Илко Гетов.

Той допълни, че „има едно голямо проучване на немски изследователи, което прогнозира, че през втората половина на 2022 година, вирусът ще се самоунищожи, тоест, ще се отдръпне – говоря за SARS- Covid-2“.

Експертът уточни, че „има учени, които казват, че това ще се превърне в така наречената ендемична зараза, ще се появява в популации, където е ниско ваксиналното покритие . Разработват се вече панкоронавирусни ваксини, които да обхващат цялата гама от коронавируси, защото вирусите са ретровируси, коронавируси и така нататък, работи се много упорито в тази насока - обща ваксина за всички коронавируси изобщо в бъдеще“, анализира ситуацията експертът.

Според проф.Илко Гетов, държавите са реагирали остро срещу Омикрон заради предстоящите празници.

Реалистично ли е до 14 декември България да има споразумение със Скопие? На тази дата е последната Среща на върха на ЕС за годината. България предложи да бъде разделен пътя на присъединяване към Европейския съюз на Република Северна Македония и Албания. Коментар по темата на доц. Спас Ташев от Института за изследване на населението и човека към БАН.

„Очаквам, със съжаление го казвам, Албания и Северна Македония да бъдат разделени от този общ преговорен пакет“, каза за предаването „Брюксел 1“ доц. Спас Ташев.

Той уточни, че това ще стане след 14 декември. „Това ще бъде на практика последната среща през декември, когато двете държави ще бъдат разглеждани в този формат. Много е вероятно след това, ако разбира се има воля в някои страни от Западна Европа, тъй като трябва да подчертаем тук този факт, има разминаване понякога между думи и дела и в някои от нашите европейски партньори. Те в момента не възразяват срещу тази евроинтеграция на Скопие и Тирана, но само преди няколко години имаха съвсем противоположни мнения“, допълни гостът.

Доц. Спас Ташев уточни, че „когато пътят пред Тирана е отворен с подобен подход, тогава ще видим държави като Франция, Холандия, Дания, дали наистина ще препотвърдят своята позиция, че Тирана може да започне преговорите за евроинтеграция.

Аз се надявам, че при толкова натрупани факти в тази посока, този процес ще продължи. Но, за да бъде извадено Скопие от този пакет, основната вина е на самите управници в Скопие, които заложиха не само на езика на омразата и лъжата, те заложиха дори на купуването на чужди съвести“, добави експертът от БАН.

Той припомни, че един от германските депутати, който беше от управляващото мнозинство, си подаде оставката, тъй като беше уличен, че е получавал финансови средства от Северна Македония, за да обслужва техните интереси. 

„През последните 2 месеца правителството в Скопие отдели 30 милиона евро само за лобистка дейност в Европейския съюз и Съединените американски щати“, допълни доц. Спас Ташев.

В предаването участва и Николай Рашков от Съюза на международните превозвачи, който коментира, защо България се обърна с искане към Европейския съд  да се спре изпълнението на пакет „Мобилност“.

Целите разговори гледайте във видеото!