Повече болници не означава по-добро здравеопазване, коментират експерти

В България има 400 болници, а парите за здравна осигуровка са около 20 лева на човек, коментира Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация.

07.01.2013 | 11:47
Повече болници не означава по-добро здравеопазване, коментират експерти
Повече болници не означава по-добро здравеопазване, коментират експерти

Няма да имаме добро здравеопазване, колкото и пари да наливаме в него, ако продължаваме да стимулираме увеличението на броя на болниците. Това заяви в  предаването Денят ON AIR с водещ Ивайло Лаков  д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация. Той подчерта, че в България за здравеопазване се отделят около 3 милиарда лева, но парите са крайно недостатъчни.

„В България скоро ще има близо 400 болници. Това е огромен брой за нашата бедна държава, в която ние не отделяме почти никакви пари за здравно осигуряване – минималната здравна осигуровка е около 20 лева. В Австрия например има само 30 болници. Толкова ли сме богати ние, че да издържаме 400 болници и всяка от тях се бие за същите тези малко пари. Нормално е някои хора да се страхуват, че техният регион ще остане без болница. Но някой трябва да им обясни защо тази болница не е необходима и дори може да бъде вредна,“ подчерта Хасърджиев.

По думите му в България преди години болниците са се превърнали в търговски дружества. „На практика те по нищо не се отличават от една квартална, гаражна бакалия, в която също се прави търговия. Така, както бакалията се стреми да продава нещо на добри цени и да не фалира, по същия начин и болницата го прави. А това не е редно,“ каза още председателят на Националната пациентска организация.