Опорни хора - 22.8.2020 - пълен запис

24.08.2020 | 17:34 Редактор:

Има ли нужда обществото от нова Конституция?

Конституционалистите казват, че през годините има 70 решения на конституционния съд по едни или други текстове на Конституцията, които са се нуждаели от тълкувание. Не може документ от преди 30 г. да не съдържа текстове, които заслужават да бъдат оценени от гледна точка на практиката. Това каза в предаването „Опорни хора“ Георги Пирински от БСП.

В никакъв случай не съм съгласен да се премахне преамбюлът на Конституцията. Това лишава конституцията от нейния смисъл, нейното съдържание, нейната „музика“. Защото там са казани два много важни текста. Тя е посветена на защитата на личността, на нейните права, достойнство и сигурност, допълни Георги Пирински. Едновременно с това тя е посветена на съхранението на дълга, съхранение на националното и държавното единство. Тези два момента, заявени в преамбюла, след това са разшифровани във всички текстове по-нататък. Ако ще се правят някакви „упражнения“ задължително трябва да се съхрани тази двойка от водещи начала. Тя е канавата.

Може ли БСП да бъде алтернатива на властта? Корнелия Нинова смята, че част от вътрешната опозиция иска „омерта“ с ГЕРБ.

За т.н. „омерта“... Това е една много недостойно скалъпена спекулация. Твърди се, че тези „зли хора“ в ръководството са в таен сговор с ГЕРБ, искат да правят някакви кръгли маси с тях и т. н. Корнелия Нинова е длъжна да направи едно единствено нещо. Да назове поименно, кои са агентите на ГЕРБ, категоричен е Георги Пирински. В нашия устав е записано, че трябва да имаме етичен кодекс, който трябва да регламентира, какво се приказва. Няма го все още, защото ръководството, в лицето на Корнелия Нинова, четири години не предлага проект на такъв кодекс. Ръцете са развързани, да се твърди, какво ли не. Това е недопустимо очерняне, смята Георги Пирински.

Може ли БСП да е опозиция? Да, ние сме против неолибералния модел, против философията на „пазара“ – т. е. пазарът и парите да командват всичко, заяви Георги Пирински от БСП.

Има един основен проблем и той е, че Конституцията не се спазва. В нея пише, че трябва да има пряко действие, но никой не я спазва – основно депутатите.

Чл. 67 от Конституцията казва, че депутатите действат въз основа на основния закон и др. закони в съответствие със собствената си съвест и убеждение. Това каза в предаването „Опорни хора“ Стефан Стоянов, дипломат, един от „бащите“ на Конституцията. Според Стоянов, ако депутатите спазваха тази част, т.е. да не бъдат командвани от партийните централи, тогава щяхме да имаме управление, което в много по-голяма степен съответства на Конституцията на България.

При нас няма ефективно разделение на властите, категоричен е Стефан Стоянов. Ако една партия има 51 % от парламента, тя може да овладее в кратки срокове цялата държава. На теория имаме разделение на властите, а на практика голяма част от решенията се вземат в партийните централи. Това нещо сме го видели преди 1989 г. и положихме всички усилия то да не се повтаря, допълва един от „бащите“ на Конституцията.

Ще се стигне ли до 30 % увеличение на заплатите в болниците до края на годината?

Не може да се каже,че ще бъде точно 30 %, защото зависи от профила на болницата, зависи по какви клинични пътеки работи, зависи колко са натоварени колегите. Има много фактори. Започнат ли да се дават пари директно, минаваме на едно финансиране от минали времена.

Тогава не беше хубаво, болните си носиха чаршафите в лечебните заведения, имаше остаряла апаратура, ужасяващи битови условия, достъпът бе ограничен до нови технологии. Романтичното представяне на отминали времена е погрешно. Това каза в предаването „Опорни хора“ зам.-директорът на „Пирогов“ проф. Николай Габровски.

Как ще коментирате протеста на медицинските сестри?

На кои медицински сестри протестите, риторично попитам проф. Габровски и отговори. Става дума за една конкретна медицинска сестра, която няколко години издига, бих казал справедливи искания, но има две неща, които не можем да не отбележим.

Първо, медицинските специалисти по здравни грижи имат своите официални организации, които от години се борят за тези неща, които сега се развяват като един флаг. Те от години се борят и бих казал, че постигнаха известни успехи, като тази тенденция продължава, но нещата няма как да се случат от днеска за утре. Второто – тези протести постоянно променяха своите искания. В началото бяха за едни нива на заплати, после станаха за други, после за трети. Бяха издигнати искания за цялостна промяна на системата, аз не знам какво значи „цялостна промяна на системата“. Иначе – здравната реформа върви постоянно като процес, добавя проф. Габровски.

Внесе се едно разделение между лекари и сестри, което е абсолютно неестествено. Ние, лекарите, не можем да си вършим работата без помощта на специалистите по здравни грижи, те са нашите най-близки партньори. Те са хората, които посрещат и изпращат пациента. Те са лицето на нашата грижа за пациента. Това умишлено създаване на напрежение и конфликт има сериозни политически нюанси.

Проф. Габровски уточни, че минимумът на заплатите на медицинските сестри е 960 лв. От него трябва да стартира всяка заплата. В повечето болници тези нива отдавна са достигнати.

Отпуснатите 1000 лв. разделиха ли обществото?

Това реално стана проблем, защото не се даде ясна дефиниция, какво значи първа линия. Всеки лекар по някакъв начин е на първа линия. Липсата на конкретика създаде известно напрежение. С времето се уточни, че става дума за лекари, които работят директно с болни от коронавируса.

В „Пирогов“ в момента има 30 души, болни от коронавируса, като само 1 е в тежко състояние, уточни проф. Габровски.