Имане Хелиф ще подаде съдебен иск след публикуването на медицински доклад, който твърди, че алжирската боксьорка всъщност е биологичен мъж. Това съобщиха от Международния олимпийски комитет (МОК).
В началото на седмицата френският журналист Джафар Аит Ауадия публикува медицински доклад от юни миналата година, който потвърждава, че Хелиф е биологичен мъж. Според доклада алжирката е родена с "тестиси" и "микро-пенис". Той индикира още за "липса на матка", наличието на тестиси в коремната област", "сляпа вагина" и микро-пенис под формата на "хипертрофия на клитора".
В добавка, Хелиф страда и от дефицит на 5-алфа – той засяга главно мъже по време на раждането и се отразява на нормалния растеж на сексуалните органи. Поради дефицита, бебетата от мъжки пол са неправилно причислени към женски поради наличието на деформирани гениталии. Медицинският доклад предполага още, че Хелиф вероятно е била родена "с родители, които са може би нейни роднини" и препоръчва "хирургическа интервенция и хормонална терапия".
Всичко това излиза наяве, след като Хелиф стана олимпийска шампионка на Летните игри в Париж. Миналата година тя бе дисквалифицирана от Световното първенство заради провал на тестовете за полова идентичност, пише БГНЕС.
"Имане Хелиф е завела дело срещу лицата, коментирали нейното положение по време на Игрите в Париж 2024, като ще заведе такова и в отговор на появилия се медицински доклад. МОК няма да коментира, докато тече делото или върху медийни информации за неудостоверени документи, чийто произход не може да бъде потвърден. Всички атлети, участвали в боксовия турнир на Олимпийските игри в Париж, изпълниха всички критерии и изисквания за участие, включително и медицинските такива. Подобно на предишни олимпийски боксови турнири, полът и възрастта на атлетите е базиран на информацията от паспортите им. МОК е посветен на това да защитава човешките права на всички спортисти, които са участвали в Олимпийските игри. МОК е натъжен от обидите, които Имане Хелиф в момента получава", се казва в изявлението на Международния олимпийски комитет.
Снимка: БГНЕС