Сензацията Радукану накара Великобритания да забрави за "лошите" румънци

Има ли лицемерие в отношението към шампионката от US Open?

14.09.2021 | 13:06 Редактор:
Сензацията Радукану накара Великобритания да забрави за
Сензацията Радукану накара Великобритания да забрави за "лошите" румънци

Ема Радукану се превърна в истинска сензация във времена, в които национализмът отново избуява, а издигането на стени става все по-актуално. Шампионката от US Open се преселва със семейството си от Канада във Великобритания, когато е на две години. 

По време на турнира в САЩ тя развяваше британския флаг и носеше екип в червено, жълто и синьо - явна препратка към румънското знаме. Радукану говори мандарин, а един от идолите ѝ е китайската тенисистка Ли На. Няколко пъти в годината посещава баба си, която живее в Букурещ.

Във Великобритания кралица Елизабет II и премиерът Борис Джонсън я поздравяват за успеха. В Китай празнуват победата ѝ. В Румъния споделят снимки на екипа ѝ в цветовете на националния флаг. Мултикултурализмът, чието олицетворение е младата тенисистка, позволява на толкова много хора да празнуват успеха ѝ. 

Но не е ли малко лицемерно, когато към възторга и хвалебствията се присъединяват и онези, които иначе не искат чужденци в страната си?

"Британия полудя", написа британският вестник "Дейли мейл". Точно този "Дейли мейл", който водеше масирана кампания срещу румънци и българи след присъединяването на двете страни към ЕС, припомня австрийският "Ди Пресе", цитиран от DW.

Години по-късно същият този вестник се качи и на вълната на настроенията в полза на Brexit, а сред британците с ксенофобски нагласи на румънците се гледаше като на хора, които или са крадци и измамници, или целят да злоупотребяват със социалните помощи. 

Ирония е, че сега именно момиче с румънски баща и с румънско име постигна този огромен триумф за Великобритания.

Кралицата поздрави Ема Радукану за "отдадеността и упорития труд". Със същите тези отдаденост и упорит труд много чужденци дълги години даваха своя принос за британската икономика. Но след Brexit броят на румънците, които често са заети в строителството, е намалял с около 50 000 до 170 000. Днес британците отчаяно търсят полски занаятчии, литовски шофьори на камиони и български работници.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК