fallback

Международни експерти обсъждат в София как се създават градове на бъдещето

Във фокуса на конференцията „Knowledge City 2019 – градове на бъдещето“ ще бъдат тенденциите за управление на знанието

18.02.2019 | 11:41

Знанието е важен акселератор за икономически растеж и път към създаването на градове на бъдещето. В този процес съществено значение има и културата на споделяне на добри практики. Именно с цел да представи световните теми за управление на ресурса на знанието, цифровизацията и новите технологии ще се проведе конференцията „Knowledge City 2019 – градове на бъдещето“ – на 28 февруари, от 13,30 до 17,30 часа, в Capital Fort (бул. Цариградско шосе 90, София). Във фокуса й ще бъдат световните тенденции за подобряване на качеството на живот в градовете чрез използване ресурса на знанието в различните сфери на дейност.

„Knowledge City 2019 – градове на бъдещето“ си поставя за цел да засили връзката между институциите и бизнеса с посока по-ефективно взаимодействие при планиране и реализация на различни проекти.

Събитието ще бъде официално открито от Росен Плевнелиев, президент на Република България (2012-2017 г.) и почетен председател на Алианса на развиващите се икономики в Европа.

В рамките на първия панел „Общински стратегии и цифрова икономика“ ще бъде представена стратегията за интелигентно развитие на София, както и ключови елементи от програмата на Европейската комисия „The Digital Cities Challenge“.

В този панел представители на Община София, Габрово и Бургас, както и такива на Общинската агенция за инвестиции, ще разкажат повече за стратегиите за развитие на интелигентните градове в страната ни и ще дадат примери за успешно реализирани проекти.

Специално видеобръщение за всички посетители на конференцията ще отправи и еврокомисарът Мария Габриел.

Добрите практики от Европа ще приковат вниманието по време на втория панел от „Knowledge City 2019 – градове на бъдещето“. Специален гост в дискусията ще бъде Симеон Щебунаев, част от ръководството на Кралския институт на британските архитекти (RIBA) и член на общото събрание на Кралския институт за градоустройство (RTPI)

По време на „Knowledge City 2019 – градове на бъдещето“ Щебунаев ще представи примери от програмата за 22@Barcelona, благодарение на която индустриалната зона Побленоу в Барселона е превърната във високотехнологичен квартал. Освен това, разисквани ще бъдат и политическите промени на каталунския Smart City Plan, преобразуван в Digital City Plan след 2016 г. С този пример Щебунаев цели да покаже съществуващите рискове пред инвестиции, които не се реализират заради липсата на участие от страна на гражданите.

По отношение на финансирането на градовете на бъдещето, Щебунаев ще анализира колаборациите между общината, кмета и частния бизнес в английската столица, регулирани чрез London Smart City Plan. От дискусията ще разберем още каква е ролята на професионалните институти и университети като медиатори между потребителите, частния сектор и обществените организации. 

Своя ценен опит ще споделят и арх. Тихомир Казаков от Stephen George International и Адам Пустелник, директор, отдел обслужване на Инвеститорите на Градските власти, град Лодз, Полша, които са сред поканените във втория панел.

Как бизнесът успешно управлява ресурсите на знанието ще стане ясно от презентациите на технологични компании, които ще бъдат представени в последния панел на „Knowledge City 2019 – градове на бъдещето“. Акцент върху Киберсигурността в човешката ера и човешката сигурност в дигиталната ера ще постави изпълнителният директор на Mnemonica Вихрен Славчев.

Събитието ще завърши с дискусия на тема „Институции и финансиране“ с участието на Саша Безуханова (Европейски институт за иновации и технологии), Петър Статев (председател на УС на ИКТ Клъстер), доц. д-р Боян Жеков (ИКТ в Хоризонт 2020) и Лазар Петров (началник отдел „Финансови инструменти и оперативни програми“ във Фонд на фондовете). Модератор на последния панел ще бъде журналистът от Bloomberg TV Bulgaria Христо Николов, който следи отблизо и задълбочено темата.

Knowledge City 2019 – градове на бъдещето“ е насочена към представители на бизнеса от сферите строителство, архитектура, инвестиции, технологии, енергетика, инфраструктура, финанси, банкиране и други, както и служители в браншови организации, институциите и администрацията.

Събитието се провежда под патронажа на Столична Община и с подкрепата на: ABB, Mnemonica и хотел International. Институционални партньори: Sofia Investment Agency, Асоциация на собствениците на бизнес сгради в България (АСБС), Българската фасилити мениджмънт асоциация (БГФМА), Клъстър София Град на знанието и Камара на архитектите в България (КАБ). Медийни партньори: Bulgaria ON AIR, Bloomberg TV Bulgaria, Градът Медиа Груп.

fallback
Още от PRESS
fallback