Дали ще се оплачеш или не - гласът ти "казва" колко ти е зле

Тихият глас издава тъга, а повишеният тон - позитивизъм

07.03.2016 | 13:41 Редактор:
Дали ще се оплачеш или не - гласът ти
Дали ще се оплачеш или не - гласът ти "казва" колко ти е зле

Дали гласът ми е тих, защото съм тъжен? Или съм тъжен, защото гласът ми е тих?

Нов експеримент, направен с помощта на софтуер, показва, че гласът на даден човек определя емоционалното му състояние, съобщава списание "Сианс е авнир".

Опитът, извършен под ръководството на компютърния специалист и експерт по звука от Френския институт за научни изследвания Жан-Жулиен Окутурие, включва три сеанса и обхваща над 100 души в Япония и Франция. Доброволци чели откъс от книга на Харуки Мураками, без да им е оповестена целта на експериментите. Снабдени с каски с микрофон, участниците чували гласовете си. Постепенно гласовете им били модулирани по компютърен път, без участниците да разбират за това.

Давид е името на софтуера, нужен за тази манипулацията. Чрез него се постигат няколко ефекта. Единият е свързан с височината на гласа. 

"Ако се изразявам по позитивен начин, ще съм склонен да повиша гласа си. Ако гласът ми става по-тих, се създава впечатлението, че съм тъжен", заяви Окутурие. 

Вибратото всява страх. Модулациите на гласа предизвикват внезапни промени, свързани с височината му. 

"Високите честоти правят гласа по-енергичен", поясни експертът.

Софтуерът позволява да се обработи звукът за по-малко от 20 милисекунди, като се избегнат паразитният шум и заекването. Модулациите на гласа започнали след две минути четене и постепенно се увеличавали. Почти всички участници не си дали сметка за това. Те попълнили въпросници за емоционалното си състояние преди и след експериментите. 

"Установихме, че хората, които бяха чули веселия си глас по време на четенето, преценили, че са по-весели, докато онези, които са чули тъжния си глас, уверили, че са по-тъжни", отбелязаха авторите на изследването.