С рисунки по панелките градската среда оживява

Графити художници вдъхват нов живот и на изоставени сгради и мостове

22.02.2016 | 16:10 Редактор:
bgonair.bg
bgonair.bg

Да рисуваш графити е изкуство на забавлението и превръща градската среда в едно по-красиво и приветливо място за живеене. Това е един от водещите мотиви на Ясен Гешев, който е председател на Фондацията за градско изкуство.

Още по темата

Само през последните няколко години броят на графитите на различни места и сгради в София значително са се увеличили.

През 2011-а година Фондация за градско изкуство организира първото издание на фестивала за градско изкуство URBAN CREATURES с графити художници в коритото на Перловската река.

"Решихме, че това не е ОК за нас, не е достатъчно. Самият квартал и хората имат нужда от нещо повече, от нещо, което да промени средата. И тогава решихме, че ще се опитаме чрез това изкуство да променим средата и да бъдем близко до хората и да виждат как то се случва. И започнахме да рисуваме по блокове", разказа Ясен Гешев.

През 2013 и 2014 Ясен Гешев и компания реализират поредица от стенописи върху панелните блокове в кв. "Хаджи Димитър". Най-емблематичната им творба е Дядо Добри, който стана емблема на района.

Сред последните изрисувани графити на авторите е този на една от стените на пътния възел край гара Подуяне.

"Тази стена показва илюзията. Илюзията, че когато станеш богат, когато се стремиш само към парите, към признанието, това ще те направи щастлив. Общо взето това те прави роб", допълни още Явор Гешев.

Но Явор Гешев не насочва усилията си само към изоставените сгради и мостовете. Много успешно той налага културата на графитите и в училищата – като пример за това е 95-то СОУ в София.

Една от големите мечти на Явор Гешев и хората, с които работи, е да реализират проекта "Галерия за градско изкуство" – това е тунелът в близост до гара Подуяне.

Амбицията е от 2017-а година да има един утвърден фестивал за графитно изкуство, с утвърдени пространства, в които да могат да творят автори от целия свят.