Ще се наложи ли догодина петокласниците да учат история по съдържанието на учебниците за 7 клас? Готов ли е МОН с новите учебници? Репортаж на Пролетина Съботинова и Цветан Атанасов
Идеята в 5 кл да се учи по учебника за 7кл заради беше съобщена от министъра на образованието Тодор Танев. Това се налага, защото петокласниците вече няма да учат история на България, а история на древните цивилизации, които досега се учеха в 7 кл. Министър Танев каза, че може да се използват старите учебници от 7кл, ако издателствата не успеят да напишат и отпечатът новите.
До 9 август 2016 издателствата трябва да предадат проектите на новите учебници.
Осем месеца преди новата учебна година 2016/17 в МОН са оптимисти.
Трудна ли е историята за 5кл.?
В момента в 5 кл се учи история на България. Какво мислят децата?
"Учим интересни неща за миналото на България и за царете, които са разширявали границите и са имали интересни дела", Рами. "Лесно е защото госпожата ни обяснява много добре" - Симона от 5 клас. "Ако имам непознати думи в урока, учителката ни ги обяснява, или ги пише в урока, а понякога и двете" - казва Теодора.
Според Палма Никлева, която от 15 години преподава история, учебницитея написани за по-горен клас ще затруднят децата.
"Все пак материалът е малко повечве в 7 клас, в 5 клас би трябвало да е много по елемнтарно поднесен и достъпен за тази възраст .. но е възможно не за всички деца, този материал да се окаже достатъчно смилаем", каза Палма Никлева, учител по история от 125 СОУ.
Новите и старите учебници
От най-голямото издателство за учебници у нас уточниха, че вече работят по учебника за история и са категорични, че ще успят да го предадат в срок.
Министерството на образованието казва, че ако издателствата не успеят да спазят срока, петокласниците ще изучават история по учебниците от 7 клас и няма да отменят новите учебни планове.
"За 5 клас не може да се случи специално за история и цивилизация, защото говорим за различно учебно съдържание", каза Ваня Кастрева, зам.-министър на образованието.
"Надявам се, че издателите може да предложат учебни помагала, което ще бъде в облекчение за учителите, ако не се стигне до учебник"
МОН предвижда буквар за първокласниците.
Промените в новата Читанка ще бъдат формални - например разместване на реда на учене на буквите.
Ако издателствата не успеят, МОН ще въведе старият буквар.
Нови образователни стандарти
Новият Закон за училищното и предучилищно образование въвежда нова структура на образованието и изисква нови образователни стандарти.
Основно вече се завършва след 7кл., а гимназиалната степен се дели на два етапа.
МОН започна да пише новата подзаконова нормативна уредба.