Ана Едуардс, Bloomberg: Нека ти обясня. Имената на лидерите на партиите не се вписват в бюлетините. Мога да гласувам за човека, който искам да бъде моят местен депутат.
Райън Чилкът, Bloomberg: Какво общо има това с избора на министър председател, защото в Америка гласуваме директно за човека, който искаме да стане президент? Гласуваме за местните си представители, за конгресмените и сенаторите в напълно различен тип избори.
Ана Едуардс, Bloomberg: Тук правим нещата по различен начин. Освен това сме родината на модерната демокрация. Правим това повече от 700 години. Горе-долу…
Райън Чилкът, Bloomberg: Разбира се. Понеже свършихте толкова добра работа с измислянето на системата. Спомням си за никакви данъци без представителство. Трябваше да влезем във война с вас, за да кажем какво мислим.
Ана Едуардс, Bloomberg: Добре, да се върнем към темата. Има 650 народни представители. Гласуваме за тях чрез система, наречена „относително мнозинство“, което означава, че имаш нужда от най-много гласове от всички кандидати.
Райън Чилкът, Bloomberg: Правим го и в Щатите. Кандидат президентът, който получи най-много гласове в даден щат, получава щата. А какво значи, че премиерът има нужда от мнозинство?
Ана Едуардс, Bloomberg: Това е следващата стъпка. За да се формира стабилно правителство, партиите искат да получат мнозинство. Това означава поне 326 от всички 650 места в парламента. Не е достатъчно просто да получиш повече от останалите.
Райън Чилкът, Bloomberg: Точно така е и в Щатите, където една партия трябва да получи 270 от всички 538 избирателни гласа в нощта на изборите. Но какво става, ако една партия не успее да получи достатъчно народни представители, за да формира правителство?
Ана Едуардс, Bloomberg: Това се нарича „висящ парламент“ и се случи през 2010. Консерваторите и либерал-демократите трябваше да обединят депутатите си в коалиция, за да стигнат магическата граница от 326. Сега изглежда, че ако основните партии спечелят дори още по-малко места, тогава ще стане истински вълнуващо.
Райън Чилкът, Bloomberg: Вълнуващо?