Експертиза ще установи дали Панагюрското златно съкровище, изложено в НИМ, е оригинално. Това съобщи директорът на музея Божидар Димитров. По думите му преди седмици в архива на Пловдивския археологически музей е намерена, отчупената при разкопките част от Панагюрското съкровище. Тя ще бъде подложена на анализ, заедно с елемента, към който се предполага, че принадлежи. Ако съставът и на двете части съвпадн, оригиналността и автентичността на българското богатство ще бъде неоспорвана.
Съмненията в автентичността на Панагюрското златно съкровище не са от днес. Подозренията, че съкровището е копие, тръгват през миналия век, след като то обикаля света и през 1984 г. е наредено в експозицията на НИМ в София. Дългият път, който златото изминава, и политическата атмосфера в България през осемдесетте дават повод за съмнения относно неговата автентичност.
"След 1989 г. периодично се появяват съмнения и се иска анализ на съкровището." - коментира проф. Димитров.
По думите на директора на НИМ последните подозрения около неговата истинност, появили се в медиите, идват от непрофесионални кръгове.
"Изведнъж се появи, щастливата възможност възможността да се сравни съкровището с една част от ритона, която през 1974 г. не е била взета с цялото съкровище и е останала в Пловдивския музей." - допълни проф. Димитров.
Откритата част представлява крило на сфинкс, който краси един от ритоните в златното съкровище. По думите на Димитров, забравената част и деветте части на панагюрското злато ще бъдат тествани и така ще бъде възможно веднъж завинаги да се докаже неговата автентичност.
Химическият анализ на всички части от съкровището, заедно с крилото ще бъден направен от австрийската фирма Евротест-контол ЕАД. Тя е единствената у нас, която прави необходимия анализ. Цената на изследването е около 420лв., а времето, което ще отнеме заедно с експертизата към него, е около месец и половина.
"Ако анализът докаже, че частите напълно съвпадат, то ще е очевидно, че съкровището не е копие." - подчерта проф. Димитров.
В момента Панагюрското златно съкровище е изложено в НИМ. Скоро врати за българското злато отваря и един от най-прочутите музеи по света - парижкият Лувър.