Археолози от Националния исторически музей /НИМ/, водени от доц. д-р Иван Христов, откриха в началото на април 2014 отдавна търсената римска крайпътна станция Состра, на пътя Ескус – Филипополис, съобщава Националният исторически музей.
Станцията е била важен пункт за почивка на високопоставени лица /включително на императорски особи и на техните роднини/, които са преминавали по пътя от Ескус /днешното село Гиген, Плевенско / за Филипополис /Пловдив /.
Изброените структури маркират плътно застроена площ от 6 кв. км в долината на река Осъм в землището на троянското село Ломец, което е предпоставка Состра да бъде определена, съгласно съвременната историческа терминология, като селище с полуградски статут.
Останките от крайпътната станция са открити в махалата Ломешки ханчета, в близост до водослива на река Ломешка с Осъм. Това са три големи, верижно подредени, помещения в североизточната част на станцията, която, според предположенията на учените, е имала обща площ от 2 декара.
Подчертаният лукс на комплекса може да бъде оприличен с богат днешен петзвезден крайпътен мотел .
Освен добре запазени, постройките са и добре датирани с изключително запазена монета на императрица Фаустина Млада, отсечена в град Филипополис. Тя е поставена от неизвестен майстор в бетона на пода на южно от басейна помещение, с цел да се датира построяването на комплекса – около 169 г. Известно е, че именно съпругът на Фаустина - император Марк Аврелий, възстановява със собствени средства старите крайпътни станции, изградени по римски образец при управлението на император Нерон.
В средата на III век готите за първи път опожаряват станцията и свидетелство за това е малка колективна находка от бронзови монети, отсечени от градските управи на няколко града в провинция Долна Мизия и Тракия.
Сред ценните открития трябва да споменем и две златни монети /солиди/ на император Хонорий, датирани за 402-403 г.
Археологическата експедиция на НИМ е финансирана от троянския бизнесмен инж. Марин Радевски и от старозагорската фирма „Трейс груп Холдинг“ АД, съобщава НИМ.
Според най-големия музей у нас, община Троян смята да купи частния имот, в който се правят разкопките, и да превърне руините на станцията /след цялостно проучване и консервация/ в действащ музей на открито. Ако това стане, според Иван Христов има сериозни предпоставки Состра да се превърне в голям археологически резерват, като бъдат спазени предписанията на Закона за културното наследство.
След кратко прекъсване, разкопките на Состра ще продължат през август 2014 със средства на Община Троян.
/Снимки: НИМ/