Български ученици спечелиха конкурс на НАСА

Младежите разработиха два проекта за космически градове върху астероиди.

02.04.2013 | 15:04
Български ученици спечелиха конкурс на НАСА

Две първи места в конкурс на НАСА спечелиха ученици от курсовете по астрономия към Варненската обсерватория.

Състезанието за проектиране на космически колонии за ученици се провежда от 1994 година. Български екипи участват от пет години и са печелили втори, трети места и поощрения. За първи път български ученически екипи се класират на челни позиции.

В продължение на една година учениците от двата екипа, спечелили първите места, се обучаваха по физика и астрономия по програмата „Космонавтика и астрономия” на Варненската обсерватория и по националната програма на МОМН „Успех” в Математическата гимназия „Д-р Петър Берон”.

Младежите разработиха два проекта за космически градове върху и до астероиди, които представиха в конкурса.

Ръководители на проектите са д-р Веселка Радева от Астрономическата обсерватория и Силвия Захариева от Математическата гимназия във Варна.

Големият успех на ученическите екипи се дължи на двустранното обучение по астрономия, физика, математика, космически науки, което се провеждаше в Астрономическата обсерватория и в Математическата гимназия, на огромния ентусиазъм и желание на младежите, на отличната им общообразователна подготовка по всички предмети, убедени са ръководителите. 

В екипа от 10 клас работиха 6 ученика, които развиха проект за космическа колония около астероида 382 Додона. Проектът се отличава с изключително добра математична и физична обосновка на избраната форма, положение и движение на колонията. Разработени са етапите на изграждане на колонията, енергийната и защитната система, както и важните животоподдържащи системи.

Особено място е отделено на обществото и икономиката на космическата колония. Всички научни, инженерно-технологични и биологични решения са вземани на базата на най-новите открития в областта на човешката наука и анализ за евентуалното им развитие и приложение в близките десетилетия. Визуализацията на проектираната колония е много добра и обяснява в голяма степен идеите на учениците за една бъдеща космическа колония, която ще използва ресурсите на астероидите за земната промишленост.

Екипът от 11 клас обединява 10 ученика, които разработиха проект за космически град върху астероида Антигона. Астероидът 129 Антигона беше избран, тъй като отговаря на редица важни критерии, така че да е възможно върху него да се построи град за 36 000 човека. Изключително интересен е дизайнът на основните модули на космическия град, в който ще живеят и работят хората. Разработени са основните етапи от изграждането и стартирането на дейността на космическия град. Предложена е една стабилна и сигурна защита от космически опасности, ефективна енергийна система и иновативни решения в животоподдържащите системи.

Двата ученически екипа и техните ръководители са поканени да представят проектите в младежката сесия на International Space Development Conference на НАСА през май в Сан Диего, САЩ.