През юни космическата сонда Philae се събуди след 7-месечна дрямка и започна да излъчва послания обратно към Земята от повърхността на комета.
Philae – робот с размерите на пералния, беше създаден от Европейската космическа агенция, като мисията му се планира от години.
Това беше началото на 10-годишно близо 6,5 милиарда километрово пътешествие през Слънчевата система.
Розета извърши серия елипсовидни обиколки на Слънцето, използвайки гравитацията на Земята и Марс, за да успее бавно да навлезе в орбита около кометата 67.
Розета изпрати хиляди зашеметяващи фотографии, показващи светещ газ и прах около кометата с неправилна форма, която е приблизително толкова дълга, колкото Central Park в Ню Йорк.
Приземяването обаче не премина напълно по план. След няколко отскачания Philae попадна в сенчеста пукнатина.
Philae е покрит с големи слънчеви панели, които захранват системите му. Но поради липсата на достатъчно слънчева светлина в пукнатината, роботът изпадна в хибернация след едва 57 часа.
7 месеца учените чакаха и се чудеха, дали Philae някога ще проговори отново. Тогава обаче на 13 юни 2015 Philae се обади в къщи.
Пробата се събужда след хибернация, когато кометата се обръща отново към Слънцето и така батериите на робота се зареждат отново.
Важното е, че някои от тези съединения са основните компоненти на живота и тяхното присъствие може да ни помогне да разберем произхода на Слънчевата система.