Базираната в Ханджоу компания Unitree Robotis успя бързо да продаде два хуманоидни робота на потребители на платформата за електронна търговия JD.com, съобщиха местни медии. Междувременно базираният в Шанхай стартъп за роботика Agibot, известен още като Zhiyuan Robotics, изпълни целта за производство на 5000 робота тази година, според South China Morning Post.
Докато китайски компании за електромобили като BYD започват да изпреварват растежа на Tesla и да подбиват цените ѝ, експерти казват, че подобна динамика може да се очаква и в сферата на хуманоидните роботи, пише CNBC.
"Китай има потенциала да повтори разрушителното си въздействие от индустрията за автомобили в сферата на хуманоидните роботи. Този път обаче промените могат да се прострат далеч отвъд една индустрия, потенциално трансформирайки самата работна сила", коментира анализаторът в SemiAnalysis Рейк Кнутсен.
Разходите могат да варират от 10 хил. до 300 хил. долара за брой
В изследователска бележка от февруари Morgan Stanley прогнозира, че настоящите разходи за изграждане на хуманоидни роботи могат да варират от 10 хил. долара до 300 хил. долара за брой, като се имат предвид различни конфигурации и изисквания за приложения.
Китайските компании обаче вече подбиват цените на американските конкуренти благодарение на по-добрите си икономии от мащаба и производствените възможности, смята Кнутсен.
Например, през май Unitree пусна своя насочен към потребители хуманоиден робот G1 на начална цена от 16 хил. долара. За сравнение Morgan Stanley прогнозира, че търговската цена на робота Optimus Gen2 на Tesla може да достигне около 20 хил. долара, но само ако компанията успее да постигне мащаб, да съкрати цикъла на проучвания и развитие и използва рентабилни компоненти от Китай.
През януари Unitree направи голям фурор в сферата на роботите, когато 16 от нейните хуманоидни роботи H1 се присъединиха към група човешки танцьори, за да отпразнуват Китайската Нова година в демонстрация, излъчвана по националната телевизия.
Има признаци, че напредъкът на Китай в роботите се простира много по-далеч. Бележката на Morgan Stanley от февруари посочва, че през последните пет години страната е водеща в света по заявки за патенти, споменаващи "хуманоид", с 5688 патента в сравнение с 1483 за Съединените щати. Големи играчи като Xiaomi и производители на електромобили, като BYD, Chery и Xpeng, също оперират в сферата на хуманоидните роботи.
Четете повече в investor.bg.
Снимка: Freepik