През януари 2024 г., осем години след като остава парализиран, 30-годишният Ноланд Арбау стана първият човек, получил мозъчен имплант от Neuralink, пише BBC.
Това не беше първият подобен чип - няколко други компании също разработиха импланти, но този на Ноланд неизбежно привлича повече внимание заради основателя на Neuralink Илън Мъск.
Ноланд твърди, че важен е не той, нито пък Мъск, а науката. По думите му той разбира рисковете от това, което прави.
"Ако всичко се получи, тогава бих могъл да помогна като участник в Neuralink. Ако се случи нещо ужасно, знам, че ще си вземат поука от него. Нямаш контрол, нямаш личен живот", сподели той.
Ноланд се парализира под раменете при инцидент с гмуркане през 2016 г.
Нараняванията му са толкова тежки, че се страхува, че има шанс да не може отново да учи, работи или дори да играе игри.
"Просто нямаш контрол, нямаш личен живот и е трудно", Трябва да се научиш да разчиташ за всичко на други хора", сподели той.
Чипът на Neuralink се стреми да възстанови частица от предишната му независимост, като му позволява да контролира компютър с ума си. Става дума за т.нар. мозъчен компютърен интерфейс (BCI), който работи, като открива малки електрически импулси, генерирани, когато хората мислят за движение, и ги превежда в цифрова команда, например преместване на курсор върху екрана.
По онова време Мъск беше предпазлив публично, като просто написа публикация в социалните мрежи, че първоначалните резултати показват обещаващо откриване на невронни пикове.
Четете повече в investor.bg.
Снимка: Reuters