Европа изостава значително спрямо САЩ и Азия в разгръщането на самостоятелно 5G покритие, се посочва в доклад, публикуван във вторник от телекомуникационната организация Connect Europe, предава Euronews.
В Европа покритието на самостоятелна 5G мрежа, която работи независимо от съществуващата 4G инфраструктура и се използва за промишлени цели - е 40%, докато в Северна Америка покрива 91% от населението, а в Азиатско-Тихоокеанския регион - 45%. Това констатира докладът въз основа на изследване, проведено от консултантската фирма Analysys Mason.
Междувременно несамостоятелните 5G мрежи в Европа са достигнали 87% от населението през 2023 г., което над 80% за предходната година. За сравнение делът в Южна Корея е 99%, в САЩ - 98%, Япония - 97%, а в Китай е 90%.
През 2021 г. Европейската комисия постави цел всички домакинства в Европейския съюз да бъдат свързани с 5G до 2030 г.
Въпреки това Ренате Николай, заместник-генерален директор на дигиталното звено на Европейската комисия, миналата година предупреди, че ЕС все още изостава в свързаността въпреки усилията за ускоряване разгръщането на мрежи с голям капацитет в сравнение с други региони в света.
Слабото внедряване означава, че други технологии, които зависят от бързия интернет, като изкуствения интелект, ще бъдат интегрирани по-бавно.
Докладът Connect Europe прогнозира, че до края на това десетилетие над 8% от населението на ЕС - около 45,4 млн. души - все още няма да имат достъп до фиксирана гигабитова връзка.
Четете повече в investor.bg
Снимка: Freepik