Идеята Илън Мъск да купи TikTok може да изглежда като най-странния развой в сагата за решимостта на американското правителство да забрани приложението, но това не е толкова необичайно, колкото звучи, и носи свои собствени потенциални вреди.
Най-богатият човек в света отдавна заявява, че се надява да създаде "приложение за всичко", а интегрирането на TikTok в X, преди това Twitter, би го приближило до тази цел. Това също така може да предложи златна мина от съдържание за обучение за неговия стартъп за изкуствен интелект, xAI.
Като близък съюзник на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който води кампания за спасяването на приложението, не е толкова изненадващо, че името му се появи като част от потенциални сделки с Пекин. TikTok почти изчерпа опциите си за отмяна на закона, който ще забрани платформата в САЩ, ако тя не бъде продадена от китайската си компания-майка ByteDance Ltd.
Мъск може да успокои страховете на Вашингтон, че приложението може да бъде използвано от Пекин за манипулиране на мнението на американците. Но придобиването от страна на милиардера също ще покаже, че пари и власт могат да купят влияние в социалните медии, макар и по-малко скрито.
Китай разполага с други методи за извличане на цифрови данни на американците
Хакерските атаки на Пекин, както и слабите закони за защита на данните в САЩ, разкриват, че Китай разполага с други методи за извличане на цифрови данни на американците. Това трябва да бъде сигнал за събуждане за Конгреса, че вече е крайно време да се приемат изчерпателни регулации, които да защитават гражданите на всички платформи от рискове от злоупотреба, независимо от това къде е базирана компанията-майка на дадено приложение.
Откакто Мъск придоби X, преди повече от две години, платформата се превърна в блато от дезинформация на крайната десница и расизъм, което доведе до реални последици - от бунтове това лято в Англия до фалшиви твърдения, че хаитянски имигранти ядат домашни любимци в Охайо само седмици преди президентските избори в САЩ.
Мъск може и да успее да предотврати забраната на TikTok заради заплахите от страна на Пекин, но неговата история показва, че вероятно няма да спаси платформата от това да бъде използвана за влияние върху американците или за събиране на огромни количества техни данни. Вашингтон също не бива да пренебрегва тези рискове.
Четете повече в bloombergtv.bg.
Снимка: БГНЕС