fallback

Пътят на Зукърбърг към Тръмп: Защо Meta спира проверката на факти в социалните си мрежи?

Фактчекърите не свалят съдържание

08.01.2025 | 18:33 Автор: Искра Ангелова

Кардинални промени в политиката на Facebook обяви създателят на социалната мрежа Марк Зукърбърг. С тях ще се даде по-голяма свобода на изразяване, но ще се намали проверката за истинността на информацията, която се публикува. Според наблюдатели така Зукърбърг се опитва да се сдобри с бъдещата администрация на Доналд Тръмп.

Изпълнителят Иван Динев-Устата е един от най-цензурираните от Facebook българи. Често заради негови публикации на различни теми е оставал без достъп до профила си.

"Последната ми цензура беше доста сериозна - страницата ми е ограничена за една година и не се препоръча, не мога да пускам реклами от нея, не мога да пускам живи включвания, не мога да сменям името", каза рапърът.

Фактчекърите не свалят съдържание

С даването на повече свобода на изразяване Зукърбърг допуска, че дезинформацията на платформите на Meta ще нарасне, но случаите на невинно засегнати от стриктното следене ще намалеят.

"По-конкретно, ще се отървем от "фактчекърите" и ще ги заменим с общностните бележки, подобно на X", поясни Зукърбърг.

"Фактчекърите не са тези, които свалят съдържание в социалните мрежи. Не може да се говори за цензура, а по-скоро даваме възможност на потребителите да се информират коректно и да направят своя избор", коментира журналистът от factcheck.bg Иван Радев.

Маркетинг агенциите ще са по-внимателни със стратегиите си

А новите правила ще повлияят в работата на дигиталните маркетинг агенции.

"Системата за бележки на потребителите може да доведе до много спорове и дискусии относно съдържанието, което качваме за нашите клиенти, особено ако те са по-спорни. Това ще наложи да сме още по-внимателни в стратегиите ни, за да избегнем негативни реакции", подчерта собственикът на дигитална маркетинг агенция Йордан Романов.

И при прекалената свобода на изразяване обаче трябва да се спазват етични и морални норми.

Meta e застрашена от сериозни санкции

"Аз съм леко разтревожен от едно такова решение, особено когато се премахва една от основните функции на морала, а именно функцията на регулацията", каза преподавателят по Етика и комуникации в Софийския университет проф. д-р Николай Михайлов.

Брюксел отхвърли обвиненията в "цензура", а германският регулаторен орган отправи сериозно предупреждение към Meta, че промените ще доведат до сериозни санкции срещу технологичния гигант.

'Всичко това идва да ни покаже колко важни са днес социалните медии, как те формират дневния ред на обществото, как те дават дефиниция за истината, как те изтикаха традиционните медии", сподели журналистът и автор на "Дигитални истории" Георги Караманев.

"Винаги трябва да имаме един критичен поглед върху информацията, която ни се поднася и намираме онлайн", апелира комуникационният експерт Ванина Ханджийска.

Вижте повече в репортажа на Благовест Илиев.

Снимка: Reuters

fallback
Още от Техно
fallback