Най-важните технологични новини и открития през 2024 г. (ОБЗОР)

Освен че можем да си пишем с изкуствения интелект, вече и разговаряме с него

26.12.2024 | 21:30 Редактор:
Тази година бяха постигнати истински пробиви в технологиите.
Тази година бяха постигнати истински пробиви в технологиите.

Изкуственият интелект може да бъде дефиниран като способността на една машина да демонстрира способности, присъщи на хората - да разсъждава, да се учи, да планира или да твори.

Тази година бяха постигнати истински пробиви, благодарение на увеличената процесорна мощ, набирането на огромни масиви от данни и разработването на нови алгоритми. В следващите редове ще ви припомним най-важните технологични новини и открития в света през 2024 г.

Изкуственият интелект се развива с бързи темпове

Освен че можем да си пишем с изкуствения интелект, вече и разговаряме с него. OpenAI дава възможност на потребителите на чатбота ChatGPT да разговарят с него чрез телефонно обаждане или текстово съобщение, информира CNBC.

Потребителите в САЩ вече могат да наберат телефонен номер (1-800-242-8478), а извън страната - да изпратят съобщeние по WhatsApp, за да разговарят с най-известния чатбот с генеративен изкуствен интелект. Първоначално компанията предоставя 15 минути телефонен разговор месечно безплатно.

OpenAI създаде търсачка с изкуствен интелект – SearchGPT. Новата опция ще бъде пусната като прототип, наличен в уеб браузър, и ще даде на потребителите самостоятелно изживяване при търсене, което по-късно може да бъде добавено към най-известния продукт - ChatGPT.

SearchGPT също ще позволи на потребителите да задават последващи въпроси, без да губят контекста от оригиналната заявка.

Изкуственият интелект напредва и в медицината. Легла с изкуствен интелект вече заменят лекарите в Индия. Създателят на състезателни автомобили Мудит Дандуейт решава да приложи опита си със състезателните автомобили в здравеопазването. Той и негов колега инженер започват работа по проект за включване на сензорите, използвани в автомобилите от Формула 1, които могат да наблюдават микровибрациите на тялото, за картографиране на показателите за здравето в болниците.

Учени разработиха алгоритъм за прогнозиране на болести и климатични катастрофи. Изследователи от университета в Бъфало (САЩ) са открили начин да предвидят кога дадена система ще достигне критичен праг, известен като повратна точка, след което промените могат да се ускорят или да станат необратими. Резултатите, публикувани в списанието Nature Communications, могат да се използват за прогнозиране.

Мозъчните чипове подобряват живота на хората?

Компанията на Илън Мъск Neuralink имплантира успешно чип в мозъка на втори пациент. Целта, която си е поставил собственикът на стартъпа, е да даде възможност на парализирани хора да използват цифрови алгоритми чрез мисълта си.

Фирмата тества устройството си, което е предназначено да помогне на хора с увреждания на гръбначния мозък. То позволи на първия, на когото беше поставено, да играе видеоигри, да сърфира в интернет, да публикува в социалните медии и да движи курсора на лаптопа си.

В свои коментари в подкаст Мъск пояснява, че операцията по поставяне на импланта е продължила осем часа, като казва, че и второто лице е с увреждане на гръбначния мозък в резултат на инцидент при гмуркане, както се е случило и с първия, претърпял новаторската интервенция. 

Чиповете на Мъск не са единствени. Китайски учени разработиха чип, вдъхновен от мозъка, който дава възможност на машините да имат визуално възприятие, подобно на човешкото, съобщи "Синхуа".

Екипът е проектирал чипа за зрение Tianmouc, който е способен на високоскоростно събиране на визуална информация при скорост от 10 000 кадъра в секунда с 10-битова точност, предаде "Радио Китай".

Създадоха най-бързия самолет в света

Най-бързият нов самолет в света e тънъĸ, имa тpeти peзepвoap зa гopивo и e гoтoв дa пpeминe нeизcлeдвaни мapшpyти нa дълги paзcтoяния. Hoвият caмoлeт Аіrbuѕ А321ХLR нaпpaви пъpвия cи пoлeт и дaдe зaявĸa, чe щe пpeoбpaзи пoзнaтитe ни днec пpeзoĸeaнcĸи пoлeти.

182-мecтният caмoлeт нa Іbеrіа e cъздaдeн ĸaтo мaшинa зa дaлeчни пътyвaния (oт Хtrа Lоng Rаngе). Toй имa дoпълнитeлeн гopивeн peзepвoap, ĸoйтo мy пoзвoлявa дa лeти 11 чaca бeз пpeĸъcвaнe. Kaзaнo инaчe, oбxвaтът мy e дo 4700 мopcĸи мили (мaлĸo нaд 5400 мили). Зa cpaвнeниe, paзcтoяниeтo oт Hю Йopĸ дo Иcтaнбyл e oĸoлo 5000 мили. Ha тoзи фoн изгapя и c 30% пo-мaлĸo гopивo oт caмoлeтитe oт пpeдишнo пoĸoлeниe.

Роботите все повече се доближават до хората

В САЩ за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Новината съобщиха от Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Учените успешно използваха автоматизирана хирургическа система за извършване на сложна операция за отстраняване на белите дробове и замяната им с донорски органи с минимална хирургическа намеса. 

Напредък отбелязаха и прототипите Optimus, които могат да се движат без външен контрол, използвайки изкуствен интелект.  По думите на Мъск роботът Optimus може да бъде учител, да гледа децата ни, може да разхожда кучето ни, да коси тревата ни, да взима хранителни стоки или  просто да ни бъде приятел, или да сервира напитки.

Експерти от Университета в Единбург (Шотландия) разработиха нов метод за лечение на мозъчни заболявания, съобщава сайтът на учебното заведение. Учените са открили начин за лечение, различен от традиционните операции.

Мозъчните аневризми представляват сериозна опасност - заболяването убива около 500 хиляди души всяка година, посочват експертите. И предлагат алтернатива на операциите - нанороботи. А в Китай създадоха първата болница, която изцяло ще се обслужва от робо доктори

Тази година роботите намериха място и в жп транспорта. Западнояпонските железници се похвалиха с нов хуманоиден робот, който ще се занимава с боядисване и поддръжка. Машината е монтирана на камион, който може да се движи по релси. Ще бъде използвана за поддръжка на жп мрежата. Операторът седи в кабината на камиона, "вижда" през очите на робота чрез камери и управлява мощните му крайници и ръце дистанционно.

Саудитска Арабия пък представи първия си женски хуманоиден робот. Иновативната машина се казва Сара и е облечена в традиционно за страната облекло абая. Тя може да комуникира на арабски и английски език, да анализира изречения и да измисля подходящи отговори дори под формата на текст. 

През 2024 г. София изнесе реч в университета D'Youville в Бъфало, Ню Йорк. Обръщението ѝ беше под формата на интервю с президента на Асоциацията на студентското правителство.

Създадоха първата безсмъртна муха с дигитализиран мозък

Учени от Принстънския университет в САЩ създадоха първата безсмъртна муха. Това е първият дигитализиран мозък на сложен организъм, който може не само да се изучава, но и да се възпроизвежда. Отбелязва се, че данните с обем 14 GB могат да помогнат за създаването на ново поколение изкуствен интелект.

Проектът стартира през 2016 г. След години на опити учените постигнаха пробив. Те завършиха дешифрирането на конектома на възрастната плодова мушица (Drosophila melanogaster), която има 139 500 неврона и 54,5 милиона синапса в мозъка си.

Това стана възможно благодарение на международен екип, специално оборудване и дългогодишен труд. Мозъкът на Drosophila има неврони, отговорни за движение напред, назад и правене на резки завои, както и неврон за пълно спиране.

Безпилотните таксита станаха реалност

Безпилотно въздушно такси вече превозва пътници в Тайланд. Електрическият самолет с вертикално излитане и кацане (eVTOL) на EHang превози пътници за първи път. Компанията вече планира търговски полети. Те ще бъдат до Пукет и Ко Самуи и стартират през 2025 г.

Tesla представи новия си продукт - роботакси, на специално събитие, наречено "We, robot" през октомври. CyberCab изглежда като по-малка версия на пикапа Cybertruck.

За разлика от съвременните електрически автомобили, новият модел на Tesla няма нито волан, нито педали, нито странични огледала, нито задно стъкло. Самият Мъск сравни колата с асансьор, в който просто натискате бутона, за да се возите. Серийното производство на CyberCab ще започне през 2026 г.

Летящи таксита се появиха и на Олимпийските игри в Париж. Безплатните демонстрационни полети започнаха по време на Игрите, но електрическите хеликоптери ще превозват безплатно желаещите до края на годината.

Има лимит на полетите - до 900 за целия период, за да се гарантира безопасността на експерименталните превозни средства. За целта е построена специална площадка до река Сена в сърцето на Париж.

Снимки: Ройтерс, БГНЕС, Pixabay