Изкуственият интелект влезе в здравеопазването и у нас. В Клиниката по съдова хирургия към Университетската многопрофилна болница в Бургас извършиха иновативно лечение на диабетно стъпало с помощта на новата технология.
Тя бе представена на научен форум. До момента методът е приложен пилотно в три града.
Радка е живият пример
Пет дни след иновативното лечение състоянието на крака на Радка се подобрява. 63-годишната жена от Камено е с диабет от 20 години. Страда и от диабетно стъпало - често усложнение, при което краката губят чувствителност.
Хора като Радка могат да стъпват върху стъкла и пирони, без да чувстват болка, затова не усещат, когато нараняват краката си. Така тя уврежда левия си крак.
"От юни имам болки и кракът ми се наду, до пръстите беше надут. Дойдох тук, видяха го, отдолу беше като една малка топка", сподели Радка.
До ампутация не се стига благодарение на новата технология, която ѝ дава шанс да запази краката си.
"Първата стъпка е извличане на мастна тъкан на принципа на липосукцията, следва обработката на тази мастна тъкан. С помощта на изкуствен интелект заснемаме самата рана. Въвеждат се данните и апаратурата принтира самата мазнина, да прилегне добре към раната", обясни лекарят в Клиниката по съдова на УМБАЛ Бургас д-р Майя Стоянова.
Следвайки насоките на компютъра, принтерът отпечатва пластир
Той се поставя в раната и рестартира регенериращите сили на организма. В 87% от случаите се постига оздравяване дори на рани, кървящи с месеци. Системата на лечение с изкуствен интелект е южнокорейска.
Засега българските пациенти имат безплатен достъп до него само при демонстрации, тъй като апаратурата е на пазара само от три месеца и все още не е закупена от нито едно лечебно заведение у нас.
Вижте повече в репортажа на Стилияна Георгиева.