През следващите десетилетия може да има пилотирана мисия до Марс. Основната трудност при кацането на Марс е свързана с неговата атмосфера, която е 100 пъти по-тънка от земната.
В същото време изпращането на хора ще изисква голям космически кораб с тегло от 20 до 100 тона.
"Много хора смятат, че кацането на хора на Марс е лесно, защото вече сме кацали на Луната и редовно се връщаме от орбита на Земята. Но марсианската атмосфера поставя уникални предизвикателства, които не съществуват нито на Луната, нито на Земята", обяснява инженерът от JPL Роб Манинг.
Когато космически кораб навлезе в атмосферата на Марс с междупланетна скорост (като 19 500 км/ч, като марсохода Perseverance), той има само няколко минути, за да намали до дозвукова скорост и да кацне безопасно.
Към днешна дата най-тежкият успешно доставен на Марс апарат си остава Perseverance с тегло около 1 тон. В търсене на решение НАСА тества нови технологии, включително надуваеми спирачни устройства.
Ключов момент в развитието на технологиите за кацане на Марс беше използването на метода свръхзвукова ретропропулсия (SRP) – включване на двигателите в обратна посока със свръхзвукова скорост. Въпреки че изглеждаше като невъзможна идея през 2007 г., практическите тестове започнаха благодарение на SpaceX.
Четете повече по темата в megavselena.bg
Снимка: Reuters