Собственикът на Tesla и SpaceX - Илън Мъск, обсъди със собственика на XPRIZE - Питър Диамандис, бъдещето на изкуствения интелект и очаквания график за първите мисии до Марс. Милиардерът очерта планове за безпилотни и пилотирани мисии, като крайната цел е създаване на устойчива човешка колония.
Последните месеци бяха особено динамични за Мъск и SpaceX. Компанията успя да реализира важен технологичен пробив: успешно приземяване на бустера Super Heavy с "Мехазила" - роботизирани "клечки" за улавяне, вградени в стартовата кула.
В същото време компанията Neuralink постигна успех с втори пациент, който използва мозъчен имплант за управление на видео игри и CAD софтуер, а новото подразделение X Ai изгражда суперкомпютърния клъстер Colossus.
Милиардерът ще намали бюрокрацията в САЩ?
Мъск се стреми към лидерство в областта на изкуствения интелект, потенциално надминавайки модели като GPT на OpenAI. Той обаче се интересува не само от технологиите.
В последно време показва подкрепа за политическите инициативи на Доналд Тръмп, като изразява желание за намаляване на правителствените разходи и бюрокрацията в САЩ.
"AI ще се усъвършенства значително, като ще може да изпълнява всяка човешка задача в рамките на година-две и потенциално ще надмине целия човешки капацитет до 2028 г. Първите безпилотни кораби на SpaceX да достигнат Марс след около две години, с пилотирани мисии преди края на десетилетието", коментира Мъск, цитиран от "Труд".
Като по-дългосрочна опасност той посочи и спад в раждаемостта, което би довело до значително намаляване на населението в много страни. До 2040 г. хуманоидните роботи ще са повече от хората, с ниска цена около 20-25 хиляди долара за бройка.
Снимка: БГНЕС