Бойлерът осигурява затопляне на вода за битови нужди и често се използва в домакинства без централно отопление, но също така е удобна алтернатива по време на аварии или профилактики. Предлагат се различни видове, така че да паснат на специфичните нужди спрямо потреблението, пространството и т.н.
Видове бойлери според монтажа им
Всеки дом е различен. Пространството в банята също. Това налага да съобразите размера и типа монтаж на бойлера с мястото, с което разполагате. За щастие производителите предлагат богато разнообразие от модели. Сред вариантите те биват:
- Бойлери с универсален монтаж – най-често срещаните видове бойлери. Те са предназначени за стандартни бани с достатъчно пространство за монтаж.
- Бойлери с вертикален или хоризонтален монтаж – понякога мястото в банята е ограничено. Това изисква и по-нестандартен монтаж. Затова повечето производители предлагат модели с различно позициониране – хоризонтално или вертикално.
- Бойлери за монтаж под или над мивка – това са уреди с малък капацитет и са удобни за монтаж в кухня например. Те загряват водата бързо, малки са като размер и ще покрият стандартните ви битови нужди.
- Стоящи бойлери – при тези модели уредът седи в изправено състояние и е прикрепен към пода. Стоящите бойлери са с по-голям капацитет, което ги прави подходящо решение за домакинства с по-високо потребление.
Тип на подгряване и капацитет
Нуждите на домакинствата също са индивидуални спрямо броя на членовете и тяхното потребление. Затова бойлерите се предлагат с различен капацитет. Моделите варират от малки (под 25 л) до големи (до 200 л). Мощността на уреда (от под 1 kW до 9 kW) пък определя времето, за което ще бъде затоплена водата. Начинът, по който се извършва подгряването също може да бъде различен спрямо типа нагревател:
- Сух ел. нагревател – той е разположен извън водния резервоар и не влиза в пряк контакт с водата. Това намалява риска от корозия и удължава живота на уреда.
- Потопяем нагревател – намира се директно във водата, като по този начин тя се загрява по-бързо. Този тип нагреватели обаче са по-податливи към натрупване на варовик.
- Серпентини (1 или 2, лява или дясна) – представляват вградени в бойлера тръби. Те са енергийно ефективни, защото използват външен източник (централно отопление или соларна система). Броят и позиционирането на серпентините зависи от възможностите за монтажа. Те могат да са от лявата или от дясната страна. Предлагат се и модели с две серпентини.
Енергийна ефективност и източници
Съвременните бойлери работят с различни енергийни източници. Доскоро най-разпространени бяха моделите с електричество. Новите по-иновативни решения включват и соларни модели, които използват слънчева енергия.
Изборът на подходящ бойлер е в основата на оптимизацията на разходите ви за енергия. Не е необходимо моделът да е с голям капацитет или висока мощност, ако потреблението ви е по-ниско. Енергийният клас при бойлерите варира от A+ до E.
Не пропускайте и преминаването на периодична профилактика. Тя е важна не само от гледна точна на безопасността, но и с цел превенция на потенциални бъдещи повреди. Такива могат да доведат до увеличение на енергийното потребление. Профилактиката може да идентифицира различни потенциални неизправности в ранен етап и те да бъдат предотвратени.