Певецът и композитор Бьорн Улвеус от Abba, актрисата Джулиан Мур и вокалистът на Radiohead Том Йорк са сред 10 500-те подписали изявление на творческите индустрии, в което се предупреждават компаниите за изкуствен интелект, че нелицензираното използване на техните произведения е "голяма и несправедлива заплаха" за препитанието на творците.
Изявлението идва в разгара на съдебните битки между творци и технологични фирми относно използването на техни произведения за обучение на модели на изкуствен интелект като ChatGPT и твърденията, че използването на тяхната интелектуална собственост без разрешение е нарушение на авторските права.
"Използването без лиценз на творчески произведения за обучение на генеративен изкуствен интелект е сериозна и несправедлива заплаха за препитанието на хората, които стоят зад тези произведения, и не трябва да се допуска", се казва в изявлението.
Хиляди творци от света на литературата, музиката, киното, театъра и телевизията подкрепиха изявлението, като сред тях са: Казуо Ишигуро, Ан Патчет и Кейт Мос, музиканти като Робърт Смит от The Cure и композиторът Макс Рихтер, както и актьори като Кевин Бейкън, Розарио Доусън и Ф. Мъри Ейбрахам.
Организаторът на писмото, британският композитор и бивш изпълнителен директор на AI Ед Нютън-Рекс, заяви, че хората, които се издържат от творческа дейност, са "много притеснени" от ситуацията.
"Има три основни ресурса, от които компаниите за генеративен ИИ се нуждаят, за да създават модели на ИИ: хора, изчисления и данни. Те харчат огромни суми за първите два - понякога по един милион долара на инженер и до един милиард долара на модел. Но очакват да вземат третия - данните за обучение - безплатно", казва той.
Нарушение на авторските права
Нютън-Рекс е бивш ръководител на аудио отдела в технологичната фирма Stability AI, но миналата година подаде оставка заради убеждението на фирмата, че вземането на защитено с авторски права съдържание за обучение на модели на изкуствен интелект без лиценз представлява "честна употреба" - термин, който съгласно американското законодателство за авторското право означава, че не е необходимо разрешение от собственика на авторските права, предаде БГНЕС.
"Когато компаниите за изкуствен интелект наричат тези данни "данни за обучение", те ги обезличават. Това, за което говорим, е трудът на хората - тяхното писане, тяхното изкуство, тяхната музика", посочи Нютон-Рекс.
В САЩ Джон Гришам, Джоди Пикулт и Джордж Р. Р. Мартин са сред групата автори, които съдят разработчика на ChatGPT OpenAI за предполагаемо нарушение на авторските права, докато художници също съдят технологични фирми, стоящи зад генераторите на изображения, а големи звукозаписни компании, включително Sony Music, Universal Music Group и Warner Music Group, съдят създателите на музика с изкуствен интелект Suno и Udio.
Снимка: БГНЕС