Робот в болнична аптека селектира и подава до 50 лекарства за 3 секунди. Това стана ясно на XVIII Национална конференция по болнична фармация, която се проведе от 18 до 20 октомври 2024 г. Организатор на конференцията е Българската асоциация на болничните и клиничните фармацевти (БАБКФ), основана през 2006 г. Аптечният суперробот е на пазара от две десетилетия и има универсално приложение.
На пазара в България тези умни машини стъпиха от тази година - 2024 г., а в Европа се прилагат повече от едно десетилетие. Реализирани са проекти в 23 държави. Около 3 000 робота са инсталирани в световен мащаб.
Спестява много от работата на фармацевта
"Обемът на работа в болнична аптека е огромен. В нея работят от 7 до 20 фармацевта, които приемат, описват и подреждат лекарствата, като също обслужват предписанията за стотици пациенти дневно. Фармацевтът събира лекарствата от различни части на аптеката, което му отнема средно около половин до една минута на позиция. Когато обаче аптеката разполага с робот, фармацевтът само преглежда рецептата, набира я или ако е електронна, моментално я подава на робота за изпълнение", обясни магистър фармацевтът Димитър Тонев.
Едно от неоспоримите предимства на робота е оптимизирането на пространството в аптеката. Около 55 000 опаковки с размер 44x102x27mm могат да бъдат подредени на 17,6 кв. м.
Роботът проверява дали лекарствата са истински или фалшиви
Когато дойде стока, фармацевтът не губи време да я проверява, сканира и сортира по шкафовете в аптеката, а само изсипва медикаментите (до 10 кашона) в специален отвор на робота, който автоматично приема стоката и я складира на точните места във вътрешността на машината. Всяка опаковка се обръща от всички страни, проверява се дали няма счупено, скъсано или надраскано, сканира кода и опаковката се верифицира. Изкуственият интелект на робота указва къде да се насочи и съхранява всяка опаковка.
Когато има прескрипция с даден медикамент, роботът подава опаковката с най-къс срок на годност. Опаковките с по-дълъг срок на годност остават на съхранение. Благодарение на робота фармацевтът знае с точност до една таблетка какво се съхранява в аптеката.
Снимка: pixabay