fallback

Откриха екзопланета в близост до Земята

Една нейна година трае три земни дни

02.10.2024 | 22:35 Автор: Беатрис Младжова

Астрономи откриха екзопланета около звездата на Барнард, която е от най-близките до нашето Слънце. Тя се намира само на шест светлинни години от Земята, една нейна година трае три земни дни, а температурата на повърхността ѝ е 125 градуса Целзий, предаде АФП.

Откритието, публикувано в сп. Astronomy and Astrophysics, е резултат от петгодишни наблюдения с помощта на Много големия телескоп (VLT) в пустинята Атакама, Чили.

Екипът от астрономи от Европейската южна обсерватория (ESO) е търсил сигнали от възможни екзопланети, които се намират в "обитаемата зона" на звездата на Барнард. Това е зоната, в която на повърхността на дадена планета може да съществува вода в течно състояние - съществено условие за появата на живот.

Случаят с новооткритата екзопланета, наречена Барнард b обаче не е такъв. Тя се намира 20 пъти по-близо до своята звезда, отколкото Меркурий до нашето Слънце.

Твърде гореща, за да поддържа вода в течно състояние

Барнард b е една от известните екзопланети с най-малка маса и една от малкото с маса, по-малка от тази на Земята. Планетата обаче се намира твърде близо до своята звезда, за да бъде в обитаемата зона, каза изследователят в Института по астрофизика на Канарските острови и водещ автор на изследването Хонай Гонсалес Ернандес. 

"Въпреки че звездата е с около 2500 градуса по-хладна от нашето Слънце, тя все пак е твърде гореща, за да поддържа вода в течно състояние на повърхността", добави той.

Разположена в съзвездието Змиеносец, звездата на Барнард е втората най-близка до нас звездна система след групата от три звезди на Алфа Кентавър и се намира на около шест светлинни години, предаде БТА.

В допълнение към близостта си тази звезда е основна цел в търсенето на екзопланети, подобни на Земята, тъй като е червено джудже - студена звезда.

Нейната "обитаема зона" е много по-близка от тази на по-топлите звезди като Слънцето. Поради това планетите в тази зона имат по-кратки орбитални периоди, което позволява на астрономите да ги наблюдават в продължение на няколко дни или седмици, а не на години. 

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от Техно
fallback