Кажи ни за това, това е извънредно разследване, което се провежда. Разкажи ни какво се случи.
Шери Ан: Риш, говорим за кибер кражби, които достигат нови рекордни нива. На практика за 6-те месеца до юни кибер крадци са откраднали 16 милиона долара от сметки на вложители, включително в Mitsubishi UFJ и Sumitomo Mitsui.
Те казват, че това надхвърля рекорда, достигнат за 2013 като цяло и както ти каза, повечето от хората, които са отговорни за това, са китайци.
Над 60% от 133-те, свързани с това ареста, са на китайци – почти два пъти повече, от колкото японци.
Добре, ти ми каза преди, организацията е била с почти военна йерархия. Как са го направили?
Шери Ан: Имали са строго йерархична структура. Измамата горе долу се състои в това. Подмамвате клиенти и им взимате паролите или пък ги лъжете да си инсталират малуеър.
След което взимате парите от сметките им и ги изпращате в други сметки в Япония.
След което имаме други хора, които са наети да отидат до ATM машини и да изтеглят парите.
След което тези хора дават парите на други, които купуват продукти в Япония, които се изнасят и продават в Китай, след което тези пари отиват в шефовете на бандата.
Идеята е, че имаше толкова напрежение между Пекин и Токио през последните години. Как властите в двете страни се справят с това. Те говорят ли си изобщо?
Шери Ан: Да, те го правят. Първите разговори от четири години между японската полиция и техните китайски колеги бяха проведени през октомври.
Така че сега те вече си говорят, говорят си за кибер престъпност. Също така в Япония най-големите японски банки предупреждават клиентите си и компенсират жертви във всеки отделен случай.
Президентът на Mitsubishi UFJ казва, че това на практика е игра на котка и мишка, защото всеки път, когато се опитат да защитят клиентите си, те се натъкват на нещо ново, някакъв нов трик, с който се измъкват пари.