Прозорците се запотяват, защото влажният и топъл въздух кондензира върху студеното стъкло. Най-добрият начин да се противодейства на това е чрез топлина, защото топлият въздух може да абсорбира повече влага от студения. Следователно, отоплението трябва да бъде включено и духалката да е насочена към предното стъкло.
Много от съвременните автомобили имат автоматичен климатроник. Тук няма нужда да настройвате температурата до най-високата възможна стойност. От една страна, това не загрява по-бързо автомобила, от друга страна, можете да започнете да се потите след кратко време и да изключите отоплението отново. След това играта започва отначало.
Като общо правило експертите от ADAC съветват нагревателят и вентилаторът винаги да са включени на умерена температура (около 22 градуса) през зимата и поне част от въздушния поток винаги да се насочва към предните и страничните стъкла.
Освен това климатикът не трябва да се изпраща в зимна ваканция, тоест да не се използва през този сезон. Това е така, защото той също помага за изсушаване на въздуха. Ако прозорците са силно замъглени, те могат да се подсушат и с чиста кърпа или гъба. Важно е това да се прави само когато автомобилът е неподвижен и при никакви обстоятелства по време на шофиране.
Други съвети за избягване на замъгляване:
Чистите прозорци се запотяват по-малко
Стъклените повърхности трябва да се почистват редовно отвътре с препарат за почистване на стъкла.
Внасяйте по-малко влага в колата
Снегът трябва да се изтръсква от дрехите и обувките, преди да влезете в салона, а мокрите дрехи не трябва да се оставят в колата за дълго време.
Проверявайте редовно уплътненията
Уплътненията на вратите са предназначени да предпазват влагата от вътрешността на автомобила. Дори малък дефект е достатъчен, за да проникне влага.
Прочетете останалите съвети в automedia.investor.bg
Снимка: Pexels