"Не, благодаря": Мобилна апликация саботира фирми, подкрепящи Израел

Кой стои зад приложението?

03.12.2023 | 18:00 Редактор:
"Не, благодаря": Мобилна апликация саботира фирми, подкрепящи Израел

Апликацията "No, Thanks" (Не, благодаря) призовава към бойкот на фирми, които подкрепят Израел. Тя се ползва съвсем лесно. Потребителите сканират баркода на даден продукт или въвеждат названието му. В рамките на секунди приложението им показва дали и в каква степен производителят "подкрепя Израел". След това на екрана се изписва "No, Thanks" - "Не, благодаря" - призив да не бъдат закупувани въпросните продукти.

Приложението направи своя дебют на 13 ноември. Досега (до 1 декември 2023) то е изтеглено над 100 000 пъти. В негативния списък, върху който е базирано то, влизат големи компании като Coca Cola, Nescafe и други – както личи от видеоклипове в TikTok и X. В момента компютърното приложение вече не може да бъде изтеглено от потребителите в Google Play Store. Апликацията обаче все още може да бъде свалена по заобиколни начини, предаде DW.

Кой стои зад приложението "Не, благодаря"? Според самата апликация това е Ахмед Башбаш. Авторът на "No, Thanks" в момента живее в Унгария. Той се представя като палестинец от Газа. Башбаш заяви в писмена форма пред DW, че е загубил брат си "в това клане" (става дума за войната на Израел срещу "Хамас" – б.ред.), както и че сестра му е починала през 2020 г., тъй като не е получила навреме лекарска помощ от Израел. Целта на бойкота чрез приложението по думите му е "случилото се с него да не сполетява и други палестинци".

Ахмед Башбаш e съставил списъка на компаниите, за които се смята, че подкрепят Израел, с помощта на уебсайтове като "Boycotzionsim" и "Ulastempat". Сред многобройните марки, които според операторите на уебсайта трябва да бъдат бойкотирани, присъстват световноизвестни като Adidas, McDonald's, Chanel, Netflix и Apple. В списъците присъстват и компании от всички видове индустрии - от хранителната, през козметичната, до доставчиците на стрийминг услуги. Някои дружества са включени, защото след 7 октомври са започнали съвместно кампания, чрез която са осъдили терористичната атака на "Хамас" срещу Израел.

Снимка: Pexels