Законодателите, организациите за проверка на фактите и някои технологични компании работят за преодоляване на заплахата от нова вълна от дезинформация, генерирана от изкуствен интелект, но според експертите тези усилия се подкопават от недоверието на обществото към институциите и общата липса на грамотност за разпознаване на фалшиви изображения, видеоклипове и аудиоклипове онлайн.
"Социалните медии и хората са направили така, че дори когато ние идваме, проверяваме фактите и казваме: "Не, това е фалшиво", хората казват: "Не ме интересува какво казвате, щом това отговаря на моя мироглед", казва Хани Фарид, експерт по анализ на фалшификати и професор в Калифорнийския университет в Бъркли.
"Защо живеем в този свят, в който реалността изглежда толкова трудна за възприемане? Това е така, защото нашите политици, медии и интернет подклаждат недоверие", споделя той.
От години експертите предупреждават за потенциала на изкуствения интелект да ускори разпространението на дезинформация. Натискът да се направи нещо по въпроса обаче нарасна значително тази година след въвеждането на нова серия мощни инструменти за генеративен изкуствен интелект, които правят евтино и лесно създаването на визуални изображения и текст. В САЩ има опасения, че генерираната от изкуствен интелект дезинформация може да повлияе на президентските избори през 2024 г. Междувременно в Европа най-големите платформи за социални медии са задължени по силата на нов закон да се борят с разпространението на дезинформация в своите платформи.
Засега обхватът и влиянието на дезинформацията, генерирана от изкуствен интелект, остават неясни, но има причина за безпокойство. Миналата седмица Bloomberg съобщи, че дни преди оспорвания вот в Словакия в интернет се разпространяват подвеждащи фалшиви гласове на политици, генерирани от изкуствен интелект. Някои политици в САЩ и Германия също са споделяли изображения, генерирани от изкуствен интелект.
Четете повече в bloombergtv.bg.
Снимка: Pexels
преди 1 година