fallback

Чиповете на Мъск ще се имплантират в очите или гръбначния ни мозък, тествал ги върху маймуни

Целта им е да бъдат възстановени загубена подвижност или зрение

26.05.2023 | 18:10 Автор: Петя Кръстева

Компанията на Илън Мъск Neuralink получи официално позволение от американските власти да тества чипове, които да се имплантират в мозъка на човек. "Това е важна първа стъпка", пишат от компанията в Twitter.

В края на миналата година Мъск обяви, че имплантите с компютърен интерфейс, които Neuralink произвежда, целят да създадат комуникация между човек и компютър през мозъка. "Разбира се, ще бъдем извънредно внимателни и ще се уверим, че имплантът функционира правилно преди да го тестваме на хора", каза Мъск през декември 2022.

Милиардерът Мъск е популярен с това, че винаги поставя амбициозни цели пред компаниите си. Някои от тях никога не стават реалност, а на други им отнема дълго време преди да се изпълнят. Той е двигателят и зад графика, по който се движи изпълнението на проекта на Neuralink, който също се движи със значително закъснение. Мъск обяви, че ще започне първите тестове с хора още през 2020 година.

Кандидатурата на компанията за начало на клиничните проучвания обаче беше първоначално отхвърлена в началото на 2022 година. Причината - опасения за безопасността на имплантите. Засега те са били тествани на животни. От Neuralink показаха как маймуни, на които е бил имплантиран чипа, местят с мислите си курсор по компютърен екран и взимат участие в някои прости видеоигри.

С помощта на имплантираните чипове Мъск иска да лекува неврологични заболявания или да намали последствията от тях. В момента компанията разработва допълнителни импланти, които да бъдат вкарани в гръбначния мозък или в очите на човек, за да се възстанови загубена подвижност или зрение.

По думите на Мъск обаче основната му цел е да гарантира, че хората няма да бъдат заплашени от изкуствения интелект. За тази цел милиардерът смята, че човешкото тяло трябва да бъде технически усъвършенствано. Критиците, от друга страна, предупреждават за възможни злоупотреби с новата технология със сериозни последици за свободата и демокрацията, пише DW.

Властите в САЩ вече няколко пъти са разследвали дейността на Neuralink за евентуални нарушения на закона. Наред с други неща, в момента се провежда разследване от американското министерство на земеделието , за да се изясни дали компанията е нарушила разпоредбите за хуманно отношение към животните при своите експерименти.

Освен Neuralink, няколко конкурентни компании също работят върху мозъчно-компютърни интерфейси. През юли Synchron обяви, че е първата компания, която е имплантирала чип в мозъка на пациент в САЩ.

Снимка: БГНЕС

fallback
Още от Техно
fallback