Електроенергийният системен оператор (ЕСО) стартира проект за развитие на национална мрежа за зарядна инфраструктура. Проектът е на две фази - до 2025 година ще бъдат изградени 100 станции, а до 2028 година - още 100.
Системният оператор ще построи и 9 зарядни станции за водород - в София, Варна и Бургас, както и на граничните пунктове, за бъде обслужен тежкотоварният трафик, минаващ през страната ни.
Проектът на ЕСО е под мотото "Всяка подстанция - зарядна станция", а те са повече от 300 в над 85% от общините. По план ще бъдат изградени хипербързи зарядни станции, които за 15 минути зареждат батериите до 80% от капацитета им, каза ръководителят на институцията Ангелин Цачев.
Служебният министър на енергетиката Росен Христов коментира, че е правил експеримент със служебно пътуване с електромобил. "Тези три дни се превърнаха в предизвикателство къде да заредим електромобила", заяви той.
Зарядни станции има по магистралите, но не и в малките градове, където се очаква автомобилът да бъде оставен - пред хотелите, конгресни центрове или общински паркинги.
Електробусите са довели до съществено намаление на разходите в Столичната община, посочи кметът Йорданка Фандъкова. Тя каза, че разходите за гориво са 2-3 пъти по-ниски спрямо дизеловите автобуси, по-ниски са и разходите за поддръжка.
Четете повече по темата в investor.bg
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR