Парламентът на ЕС прие нов закон, според който от края на 2024 г. USB-C трябва да бъде единен стандарт за зарядно устройство за всички нови смартфони, таблети и фотоапарати.
Мярката, която законодателите на ЕС приеха с 602 гласа "за" и 13 гласа "против", ще накара Apple - поне в Европа - да се откаже от остарелия Lightning порт на своите iPhone и да го замени с USB-C. Производителите на лаптопи ще имат допълнително време, от началото на 2026 г., да последват примера им.
"Очаква се да се спестят най-малко 200 млн. евро (195 млн. долара) годишно и да се намалят с над хиляда тона електронните отпадъци в ЕС всяка година", заяви ръководителят на блока по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер.
Очаква се този ход на ЕС да се отрази в целия свят.
В 27-те държави от Европейския съюз живеят 450 млн. души, които са едни от най-богатите потребители в света. Регулаторните промени в блока често определят световните индустриални норми в рамките на т.нар. ефект на Брюксел."Днес е голям ден за потребителите, голям ден за нашата околна среда", заяви малтийският евродепутат Алекс Агиус Салиба, отговорник на Европейския парламент по този въпрос.
"След повече от десетилетие; единственото зарядно устройство за множество електронни устройства най-накрая ще стане реалност за Европа и се надявам, че ще можем да вдъхновим и останалата част от света", каза той.
Apple, вторият по големина продавач на смартфони в света след Samsung, вече използва USB-C портове за зареждане на своите iPad и лаптопи. Но тя се противопостави на законодателството на ЕС, за да наложи промяна на портовете Lightning на своите iPhone, като заяви, че това е непропорционално и би задушило иновациите.Въпреки това някои потребители на последните флагмански модели iPhone се оплакват, че Lightning кабелът прехвърля данни само с малка част от скоростта на USB-C, информира БГНЕС.
След две години законът на ЕС ще се прилага за всички преносими мобилни телефони, таблети, цифрови фотоапарати, слушалки, преносими високоговорители, преносими конзоли за видеоигри, електронни четци, клавиатури, мишки и преносими навигационни системи.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 2 години