Астрономи заявиха, че са забелязали горещ мехур от газ, който се върти по посока на часовниковата стрелка около черна дупка в центъра на нашата галактика с "умопомрачителна" скорост. Очаква се откриването на мехура, който е оцелял само няколко часа, да даде представа за това как работят тези невидими, ненаситни галактически чудовища.
Свръхмасивната черна дупка Стрелец А* се намира в средата на Млечния път на около 27 000 светлинни години от Земята и нейното огромно притегляне придава на родната ни галактика характерното ѝ завихряне. Първото по рода си изображение на Стрелец А* беше разкрито през май от проекта Event Horizon Telescope Collaboration, който свързва радиоантени по целия свят с цел да открие светлината, когато тя изчезва в пастта на черните дупки. Една от тези антени, радиотелескопът ALMA в чилийските Анди, е уловила нещо "наистина озадачаващо" в данните за Стрелец A*, казва Мачиек Вилгус, астрофизик в германския Институт за радиоастрономия "Макс Планк".
"Така че това е абсолютно, абсурдно бързо въртящ се мехур", каза Вилгус и го нарече "умопомрачително".
Учените са успели да проследят мехура чрез данните си за около час и половина - малко вероятно е той да е оцелял повече от няколко обиколки, преди да бъде унищожен.Вилгус заяви, че наблюдението подкрепя теорията, известна като MAD. "MAD като лудост, но и MAD като магнитно задържани дискове", каза той. Смята се, че явлението се случва, когато в устието на черна дупка има толкова силно магнитно поле, че то спира засмукването на материал вътре. Но материята продължава да се натрупва, което прекъсва магнитните полета и предизвиква изблик на енергия.
Научавайки как работят тези магнитни полета, учените се надяват да изградят модел на силите, контролиращи черните дупки, които остават забулени в мистерия, информира БГНЕС.
Магнитните полета биха могли да помогнат и за определяне на скоростта на въртене на черните дупки - което би могло да бъде особено интересно за Стрелец A*.Макар че масата на Стрелец А* е четири милиона пъти по-голяма от масата на нашето Слънце, тя свети с мощността само на около 100 слънца, "което е крайно невпечатляващо за свръхмасивна черна дупка“, казва Вилгус. "Това е най-слабата свръхмасивна черна дупка, която сме виждали във Вселената - видяхме я само защото е много близо до нас. Но вероятно е добре, че в центъра на нашата галактика има "гладуваща черна дупка", каза Вилгус. "Да живеем до квазар, който може да свети със силата на милиарди слънца, би било ужасно", добави той.
Снимка, архив: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 2 години