Въведена през 2020 г., "Untact" е политика на правителството на Южна Корея, която има за цел да стимулира икономическия растеж чрез премахване на слоевете от човешкото взаимодействие от обществото. Той набра скорост по време на пандемията и се разширява бързо в сектори от здравеопазването, бизнеса и развлеченията.
Натискът за създаване на безконтактни услуги е предназначен да увеличи производителността и да намали бюрокрацията, но също така подхрани опасенията относно потенциалните социални последици.
Чой Джонг-рюл, професор по социология в университета Кеймюнг, казва, че макар да има предимства за развитието на непокътнато общество, то също заплашва социалната солидарност и може да доведе до изолиране на индивиди.
"Ако повече хора загубят "чувството за контакт" поради липса на взаимодействие лице в лице, обществото ще се сблъска с фундаментална криза", казва Чой пред The Guardian.
В ежедневния живот малките промени, причинени от "Untact", стават все по-забележими.
Роботите приготвят кафе и носят напитки на масите в кафенетата. Роботизирана ръка разбива пържени картофи и пиле до съвършенство. В болницата "Yongin Severance Keemi" робот за дезинфекция, задвижван с 5G, пръска дезинфектант за ръце, проверява телесната температура, следи социалното дистанциране и дори прави забележка на хората, които не носят маски.
Четете цялата статия в dnes.bg.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК