Детските градини да могат сами да произвеждат екологично чиста енергия за собствените си нужди и да контролират разходите си за електроенергия и вода дистанционно. Това е целта на проект на Столичната община.
Той стартира от най-голямата детска градина у нас - в столичния квартал "Младост". Целта на проекта е повишаване на качеството на въздуха, който дишаме.
Електронно канарче си сменя настроенията според качеството на въздуха в помещенията.
"От една страна това ще възпита у децата навици. Всеки път, когато качеството на въздуха започне да спада, било то заради висока температура или високи нива въглероден окис - самото канарче ще дава сигнализация. Това ще напомня дали да бъде отворен прозорец или трябва да се пусне климатик, за да се промени температурата", каза още Керезов.
Вторият проект, който се реализира в тази детска градина, е за оптимизиране на комуналните разходи. Вече е започнало и монтирането на соларни панели на покрива. Изработва се и специална инсталация за производство на електроенергия, която да задоволява нуждите на детската градина.
"Това е добър пример, който се прави навсякъде в Западна Европа. Това не е нещо ново. Този "Пясъчник" е един универсален подход, с който общините в развитите държави решават своите проблеми", посочи председателят на Българската стартъп асоциация Недялко Дервенков.
Ако резултатите от пилотния проект са добри, се очаква подобни устройства да бъдат монтирани и в други детски градини в столицата.
Вижте повече в репортажа на Елеонора Дъбова.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК