fallback

Разследват Apple след жалби за антиконкурентни практики

Има и оплакване срещу предполагаеми ограничения на операционната система iOS 14.5

21.06.2021 | 20:16 Автор: Десислава Атанасова

Германия започна разследване срещу Apple за антиконкурентни практики, след като производителят на iPhone стана четвъртият американски технологичен гигант, който беше засегнат от подобни разследвания, съобщи АФП.

През последните седмици антимонополният орган започна подобни разследвания срещу Amazon, Google и Facebook съгласно нов закон, който влезе в сила през януари, като даде на регулаторите повече правомощия да се намесват в контрола върху големите технологични компании.

Надзорният орган заяви, че е започнал първия етап на разследването, за да се определи дали Apple влияе на кръстосания пазар.

"Екосистемата, простираща се на различни пазари, може да е индикатор за такава позиция, заемана от дадена компания. Подобни властови позиции могат много да затруднят противопоставянето на други компании.", казаха от институцията, цитирани от БГНЕС.

Андреас Мунд, който оглавява Федералната картелна служба, заяви, че неговата служба ще разгледа дали Apple е установила такава цифрова екосистема на няколко пазара около iPhone със собствената си операционна система iOS.

"Основен акцент в разследването ще бъде работата на App Store, тъй като в много случаи тя дава възможност на Apple да оказва влияние върху бизнес дейността на трети страни“, добави той.

След първия етап на разследването службата може да разгледа други специфични проблеми, след като получи жалби от "няколко компании срещу потенциални антиконкурентни практики“.

Има и оплакване срещу предполагаемите ограничения от компанията на потребителите във връзка с въвеждането на операционната система iOS 14.5.

Жалби са подадени и от разработчици на приложения, оспорващи използването на системата на Apple за покупки в приложения.

По-твърдата позиция на Германия срещу цифровите гиганти дойде след представянето на новия законопроект на ЕС през декември, целящ да ограничи силата на интернет гиганти, което може да промени начина, по който големите от Силициевата долина могат да работят в 27-членния блок.

Тласъкът за затягане на законодателството идва, когато големите технологични компании са изправени пред все по-голям контрол по целия свят, включително в Съединените щати, където Google и Facebook са изправени пред антитръстови дела.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от Техно
fallback