Феноменът Facebook е мощен инструмент, но някои вещаят неговия край

Според скептични прогнози социалната медия ще претърпи крах

04.02.2021 | 12:18 Редактор:
Феноменът Facebook е мощен инструмент, но някои вещаят неговия край
Феноменът Facebook е мощен инструмент, но някои вещаят неговия край

Според скептични прогнози Facebook скоро ще претърпи крах. Днес изобретението на Марк Зукърбърг навършва 17 години. Facebook е планетарен феномен. Всеки трети жител на Земята е потребител на социалната мрежа. Ще напусне ли орбита и кога, анализира Кирил Гришин за радио "Спутник".

История, възпята в съвременните мултимедийни епоси. 19-годишен второкурсник на име Марк Зукърбърг първоначално създава уебсайт за студенти и възпитаници от Харвард. През 2004 г. Facebook е просто портал за свързване на студенти. Той обаче напуска университета достатъчно скоро. Основната идея на Facebook е да позволи на хората да се свързват чрез мрежата на големи разстояния и да се намират помежду си през годините.

В края на 2004 г. е регистриран първият милиони потребители на Facebook. През септември 2006 г. не само американски студенти могат да се регистрират в социалната мрежа, но и всички желаещи. През 2007 г. 23-годишният Марк Зукърбърг става най-младият милиардер в света. Сега състоянието му е около 100 милиарда долара, пише БГНЕС.

През 2012 г. Facebook достигна милиард регистрирани потребители. През април същата година социалната мрежа купува Instagram за милиард долара. През есента на 2014 г. Facebook купува месинджъра What’sApp за 22 милиарда долара. А през 2017 г. социалната мрежа надскача друго важно ниво – 2 милиарда активни потребители. Сега има 2,5 милиарда от тях. Ръстът на активните потребители се забавя.

“Facebook ни пусна от затвора за електронна поща, тя предполагаше, че трябва да отговорим, Facebook не. Пощата е формалност, Facebook е приветствие”, казва известният футуролог от Силициевата долина Пол Сафо.

"През 2014 г. експерти от университета в Принстън публикуват проучване, според което Facebook ще загуби 80% от своите потребители до 2017 г., сякаш след епидемия. Представители на социалната мрежа отговориха на учените, изчислявайки по същия начин, че до 2021 г. в университета в Принстън няма да останат студенти. Прогнозите остават неоправдани, докато Facebook продължава да бъде много атрактивна платформа", казва Влад Титов.

Говорейки за перспективите за Facebook, трябва да го разглеждаме като един холдинг, който има Instagram и What’sApp. Виждаме, че той се опитва да работи с нововъведения и да повтори внедреното в TikTok, също както руската "ВКонтакте" изпреварва Facebook при въвеждането на някои полезни услуги и функции, които Facebook повтаря. Facebook е от първостепенно значение за информацията. Сега виждаме, че значението на социалните мрежи вече не е еднакво, но за много аудитории е много по-високо от всички други комуникационни канали. И обратно, традиционните медии търсят възможности, много от които правят добри инициативни стъпки чрез Facebook и YouTube. Всъщност, чрез Facebook отчитането на информационните потоци за по-голямата част от света се контролира, така че Facebook има доста добри перспективи за себе си.

Изглежда работата на Facebook и, което е по-важно, нейната привлекателност няма да бъде особено засегната дори от скандала с блокирането на акаунта на 45-ия президент на САЩ Доналд Тръмп. Въпреки че една от най-големите американски компании явно не е издържала теста за свобода на достъп до информация, отбелязва руското външно министерство.

Твърди се, че "блокирането на Тръмп" е отмъщението на Марк Зукърбърг. Някои смятат, че създателят на Facebook затвори страницата на президента след бунтовете в Капитолия, за да има коз в ръката си, в случай че държавата отново иска да раздели империята му и да отдели новинарския бизнес от нея.

Facebook е осъден да плати 5 милиарда долара глоба за нарушения на поверителността на личните данни. Съобщава се, че данните на 87 милиона потребители на мрежата, предимно американци, са могли да попаднат във владение на "Кембридж Аналитика". След това социалната мрежа направи промени в политиката за поверителност и позволи на потребителите да изтеглят цялата събрана информация за тях. Тогава се оказа, че Facebook може да проследява разговори и история на кореспонденция в SMS съобщения. Някои потребители установиха, че Facebook съхранява данни от преди три години.

Тези инциденти могат да се отдадат на различни фактори. Но вниманието към тях, при всички случаи е значително – все пак Facebook вече не е това, което беше. Той е мощен инструмент за влияние и далеч не е безобидна комуникационна мрежа, както е замислил неговия основател.

Снимка: Pixabay

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК