fallback

Турция налага милионни глоби на Facebook, Twitter, YouTube

Страната заплашва, че ще последват и други наказания

05.11.2020 | 13:10 Автор: Ралица Братанова

Турция налага глоби на Facebook, Twitter, YouTube и други социални медийни гиганти за по над 1 млн. долара за неспазване на строгото ново законодателство и предупреждава, че могат да последват и други наказания, включително блокиране на платформите, съобщава FT.

Медията припомня, че новото законодателство предвижда социалните медии да отворят местен офис и да се придържат към изискванията за блокиране или премахване на съдържание. Технологичните компании с повече от 1 милион потребители на ден в Турция освен това трябва да съхраняват потребителските данни в страната, пише Investor.bg.

Критиците на мярката твърдят, че тя ще задуши несъгласието с управляващите в държава, в която опозиционните политици и активисти, както и потребители на социални медии, са блокирани от изказвания в традиционните медии.

Facebook вече заяви, че няма да спази изискването на закона за създаване на представителство в Турция. Министърът на комуникациите Омер Фатих Саян, който обяви решението в профила си в Twitter, посочва:

"Мрежите на социалните медии, водени от Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube и TikTok, които не са информирали [правителството] за представителство, са глобени с 10 млн. лири (1,2 млн. долара)“.

Саян казва, че глобите са първата от поредица стъпки, които ще бъдат използвани за наказване на платформи, ако те откажат да се съобразят: допълнителна глоба от 30 млн. лири през декември, забрана за реклама през януари, 50% пропускателна способност, намалена в рамките на пет месеца, която ще нарасне до 90%. Това на практика ги прави неизползваеми в Турция.

Facebook и Twitter са отказали коментар. Президентът Реджеп Тайип Ердоган определи социалните мрежи като "неморални“ и заяви тази година, че те трябва да бъдат подложени на контрол или да бъдат напълно забранени, въпреки че са изключително популярни в Турция. Самото правителство много зависи от тях, особено от Twitter, където публикува собствените си съобщения.

Платформата за споделяне на видео YouTube, собственост на компанията майка на Google - Alphabet, е с изключително голямо проникване в страната. Instagram, WhatsApp, Facebook и Twitter също са много популярни.

Социалните мрежи се превърнаха в платформи за изказване на критики срещу правителството, което според „Репортери без граници“ контролира пряко или косвено девет от 10 вестника и телевизионни канала.

Снимка: Pixabay

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК  

fallback
Още от Техно
fallback