Умни сензори могат да помогнат на пчеларите да намалят загубите си

В САЩ хората от този отрасъл са загубили 44% от  колониите си през 2019 г.

19.09.2020 | 21:35 Редактор:
Умни сензори могат да помогнат на пчеларите да намалят загубите си
Умни сензори могат да помогнат на пчеларите да намалят загубите си

Глобалните популации на медоносни пчели намаляват, което оказва натиск върху доставките на храни в света. Но новите технологии могат да помогнат на пчеларите да се противопоставят на заплахата, пише Би Би Си. 

Пчеларите не са просто производители на мед, те са част от нарастваща търговия - дават кошерите си под наем на фермери, които се нуждаят от пчели, за да опрашват реколтата си. Търговската пчелна индустрия предоставя услуги за опрашване на стойност десетки милиарди долари и е от ключово значение за производството на огромна гама от култури, включително бадеми, броколи и ябълки. 

Например Калифорния произвежда 80% от бадемите в света и за да се случи това, цветният прашец трябва да се разнесе между дърветата. Всяка година са необходими над 2 милиона пчелни кошера, за да свършат тази работа.  Изменението на климата, интензивното земеделие и използването на пестициди и фунгициди в земеделието вредят на пчелите по света. Търговските пчелари в Съединените щати са загубили 44% от пчелните си колонии през 2019 г., сочи изследване от университета в Мериленд. 

Сега технологичните стартъпи разработват интелигентни устройства, които дават на пчеларите достъп до подробна информация за състоянието на техните кошери, така че да могат да намалят загубите и да подобрят здравето на пчелите. Сред тях е ирландският ApisProtect, който наскоро пусна в продажба сензор, който предупреждава пчеларите, когато има проблем в техните кошери.  Малкият сензор, свързан с интернет, е поставен под покрива на кошера и измерва редица показатели като температура, влажност, звук и движение. Данните от сензора се изпращат чрез облака до централата на ApisProtect в Корк, Ирландия, където данните се обработват, анализират и след това се изпращат обратно на пчеларя, информира Bloombergtv.bg.

След като получава 1,8 милиона долара финансиране от международни инвеститори през 2018 г., компанията започва да работи с 20 пчелари от САЩ, Ирландия, Обединеното кралство и Южна Африка и наблюдава дейността на до 20 милиона медоносни пчели.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК