Регулатор на опазването на данните в Европейския съюз (ЕС) е изпратил предварителна заповед до Facebook за спиране трансфера на информация за европейските потребители до Съединените щати, твърдят източници, запознати с въпроса. Това е както оперативно, така и юридическо предизвикателство за компанията, което може да създаде прецедент за други технологични гиганти, пише Wall Street Journal.
Според източниците предварителната заповед е изпратена в края на август от Комисията за защита на данните, базирана в Ирландия, до Facebook с искане за отговор от компанията. Това е първата значителна стъпка на регулаторите в ЕС за привеждане в изпълнение решението от юли за прехвърлянето на данни, взето от висшия съд на блока, пише Investor.bg.
Решението ограничава начина, по който компании като Facebook могат да изпращат лична информация за европейците на територията на САЩ, тъй като съдът установи, че европейските граждани нямат ефективен начин да оспорят американското правителствено наблюдение.За да се съобрази с предварителната заповед от Ирландия, Facebook вероятно ще трябва да направи промени в своите услуги, за да отдели повечето данни, които събира за европейските потребители, или да спре да ги обслужва изцяло поне временно. Ако не изпълни заповедта, ирландската комисия има право да глоби Facebook до 4% от годишните ѝ приходи, или 2,8 млрд. долара.
Ник Клег, който е директор политики и комуникации във Facebook, потвърди, че регулаторът е заявил, че социалната мрежа вече не може да извършва трансфер на данни от ЕС към САЩ, използвайки популярен вид договор за тази цел.
"Липсата на сигурен и законен международен трансфер на данни би навредил на икономиката и ще пречи на базирани на данните бизнеси от ЕС, точно когато се опитваме да се възстановим от Ковид-19”, коментира Клег.
Ирландската комисия за защита на данните е отказала да коментира въпроса.
Тази предварителна заповед е победа за европейските активисти, настояващи за опазване неприкосновеността на данните и които отдавна се борят в съда и пред регулаторите, заявявайки, че данните им не бива да бъдат изпращани или държани в САЩ, защото могат да бъдат ползвани от правителството, ако то поиска тайно достъп до тях.
Освен това е предупреждение към големите технологични компании, които оперират в Европа, както и за трансатлантическата търговия, която те улесняват. Въпреки че заповедта засяга Facebook, компанията може да е първата сред другите базирани в САЩ технологични фирми, които ще се изправят пред подобни заповеди, твърди един от източниците, запознати с въпроса. Въпросът е дали може да се наложи САЩ да променят своите закони за наблюдение, за да се възобновят трансферите на данни, допълва той.
Снимка: Gabby Jones/Bloomberg
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК