"Искам отново да наблегна на това и да ме чуят добивните компании - добивайте повече никел", заяви Илън Мъск в последния конферентен разговор за тримесечните резултати на Tesla.
"Където и да се намирате в света, добивайте повече никел, правете го ефективен и опазващ природата начин. Tesla ще ви предложи гигантски дългосрочен договор, стига добивът ви е ефективен и да опазва природата", добави още милиардерът.
В действителност обаче добивът на никел се сблъсква с редица трудности, а важността му се определя и от факта, че при създаването на всяка една бройка Tesla Model 3 се използват около 30 килограма никел.
"Никелът е може би най-важният метал при производството на батериите", коментира Майкъл Бек, управляващ директор на Regent Advisors пред Kitco News, като добави, че никелът отговаря за съхранението на енергията, а химичните процеси в батериите са така оптимизирани, че да може да се използва колкото се може повече никел. Колкото повече никел има в една батерия, толкова по-голяма е нейната енергийна плътност.
"Цените на никела се сринаха през 2007 г. и досега има много малко инвестиции в развитието на нови находища, не се инвестира и в нова добивна техника, а ръстът в търсенето на този метал тепърва предстои", каза още управляващият директор на Regnet Advisors.
Бек обясни, че за разработването на едно сериозно никелово находище са необходими между 7 и 10 години, което означава, че на практика трябва да очакваме недостиг на тази метал на световните пазари за едно цяло десетилетие. А освен това се очаква, че запасите от вече добит никел ще свършат в рамките на следващите 18 месеца. Мъск неслучайно акцентира върху начина, по който Tesla държи да се добива никелът, тъй като вече видяхме, че с натиск от страна на индустрията добивът на кобалт беше вкаран в подобен устойчив и опазващ природата модел. А анализаторите вече посочиха, че "Норилск", един от големите играчи на пазара на никел, най-вероятно няма да се класира за споменатите от Мъск договори, основно заради разливите на петрол, дело на компанията в руския арктически район.Първи на призива на Мъск реагираха от канадската компания Giga Metals, като заявиха, че развиват находище в Британска Колумбия и добивите ще са с методи, опазващи природата. Другата добра новина за канадците е, че там има и много кобалт. В Канада има много мини за никел, но Giga Metals обявиха, че новата им мина в Британска Колумбия ще е "въглеродно неутрална".
Кои компании биха отговорили на изискванията на Мъск - четете на Automedia.bg
Снимка: Bloomberg.com
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК