Социалната мрежа Twitter въвежда извънредни мерки срещу публикуването на манипулирано съдържание. Платформата вече ще маркира с предупреждение подобни публикации или направо ще ги премахва.
Във вторник компанията обяви, че с въвеждането на новите правила се забранява споделянето на изкуствено или манипулирано съдържание, което може да причини вреди.
Новите правила ще влязат в сила на 5 март. Именно заради тях забавеното видео, в което председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси изглежда сякаш не може да говори, може да получи предупредителен надпис, ако то бъде споделено.
Facebook вече обяви, че ще маркира видеото с Пелоси като "фалшиво", но няма да го свали от платформата.
Google, Facebook, Twitter, както и други технологични компании са под силен натиск да попречат на евентуална намеса във връзка с президентските избори в САЩ, които ще се проведат тази година.
Мярката идва, след като преди четири години бяха манипулирани от лица свързани с Русия. Социалните мрежи са пдложени на натиск да се справят със заплахата от така наречените "дийпфейк" (deepfake) публикации.
При тях се използва изкуствен интелект за създаване на суперреални, но фалшиви видеа, при които някой изглежда, че прави или казва нещо, което се различава от реалността.
Този понеделник Youtube изясни позицията си относно политическата манипулация, като подчерта, че забранява манипулирани видеа, свързани с избори. Facebook също възнамерява да увеличи усилията си в тази посока.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК