През 2018 г. ядрената енергетика е генерирала 2563 тераватчаса електроенергия в световен мащаб, което е с 61 тераватчаса повече спрямо година по-рано, се посочва в годишния доклад World Nuclear Performance 2019 на Световната ядрена асоциация (World Nuclear Association – WNA).
Докладът ще бъде официално представен и дискутиран по време на международното събитие WNA Symposium 2019 в Лондон на 5 и 6 септември.
В края на 2018 г. капацитетът на 449 работещи реактори в света достига 397 GWe, което е с 4 гигавата повече спрямо предходната година. Девет нови реактора са били пуснати в експлоатация с комбиниран капацитет от 10,4 гигавата. От друга страна, седем реактора са били извадени от експлоатация през изминалата година, като техният комбиниран капацитет е 5,4 GWe.
От тях четири са ситуирани в Япония и един в Китай. В същото време броят на реакторите в процес на изграждане към края на 2018 г. достига 55, пише investor.bg.
В Азия производството на атомна електроенергия нараства с повече от 10%, достигайки 533 тераватчаса и дял от над една пета от глобалното производство. В Китай първите реактори AP1000 и EPR започнаха търговска експлоатация, както и руският реактор VVER V-428M и китайският ACPR-1000.
Средното време за строеж на реактор през 2018 г. достига осем и половина години, като това се дължи предимно на пускането в експлоатация на реактори, използващи нови модели на конструкции. Средното време за изграждане на реакторите през последните години е между пет до шест години.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК