Американската космическа агенция чака потвърждение, че космическият апарат "Даун" е успял да достигне до орбитата на Церера - планета джудже или най-големият обект в астероидния пояс между Марс и Юпитер. На апарата му отне 7 години и половина, за да стигне до дестинацията си и ще прекара 2 години в картографиране на миниатюрния свят, пише BBC.
Церера е първата планета-джудже, която ще бъде посетена от космически кораб, а според учените, изследването ще позволи да се увеличи разбирането за това, как са създадени планетите от Слънчевата система.
Според профила на мисията разстоянието между космическия апарат "Даун" и Церера ще бъде приблизително около 40 000 км.
"Това е 10 пъти по-близко от разстоянието между Луната и Земята." - обясни Робърт Мейс, ръководител на проекта "Даун" в лабораторията на НАСА Jet Propulsion Laboratory.
Целта е постепенно да се смалява орбитата, докато космическият апарат не достигне само на няколко километра от повърхността.
Космическият апарат "Даун“ е изстреляна в космоса през 2007 година. През 2011 година апаратът достигна орбитата на астероида Веста и в продължение на 2 години събираше данни за него. След това той се насочи към Церера. И двата обекта се намират в пояс от скални отломки, които обикалят около Слънцето, отвъд Марс. От двата обекта, Церера е по-големият - 950 км целият, докато Веста е с диаметър 525 км.
Ако сближението с Церера бъде успешно, то "Даун" ще се превърне в първият апарат извършил орбитален полет около два обекта от слънчевата система.
/Снимка: NASA/