Между 64 и 116 цивилни са загинали при американски военновъздушни операции през изминалите седем години. Това показват официалните данни на Белия Дом за извършени въздушни нападения в региони, с които САЩ не са в активни военни действия, съобщи БНР.
От встъпването на Барак Обама в длъжност през 2009 година до края на миналата година са били извършени около 500 въздушни нападения извън Афганистан, Ирак или Сирия, показва дългоочаквания доклад за по принцип неразгласявани операции на разузнаването, безпилотни самолети и американската армия.
При действията насочени срещу терористи са загинали близо 2600 военни и до 116 цивилни. Данните се различават значително тези на неправителствени организации, които споменават няколко стотин цивилни жертви. Официално лице от администрацията на президента посочи, че разминаването в данните може да се дължи на липсата на категорична информация за броя на загиналите.
Президентът Обама е подписал указ, с който задължава годишно оповестяване на загиналите при въздушни нападения като към официалните данни да се включат и такива от "достоверни" неправителствени организации, съобщиха още от Белия Дом. В указа се начертават и начини за избягване на цивилните жертви.
По–рано време на редовния брифинг Джош Ърнест говорителят на президента отбеляза, че стъпката е предприета, защото антитерористичната стратегия е по-ефективна, когато има прозрачност.
Организации за защита правата на човека от дълго време критикуваха американското правителство за това, че прикрива на информация за загиналите при въздушни операции.