Евродепутати внесоха вот на недоверие срещу Юнкер

Евроскептици атакуват ЕК за отказ да посочи опасни химикали

13.05.2016 | 13:27 Редактор: Мария Аладжова
Евродепутати внесоха вот на недоверие срещу Юнкер

Група евродепутати от крайно леви и крайно десни партии внесоха вот на недоверие срещу Европейската комисия, който ще се гласува през юни, пише Dnes.bg

Инициаторите смятат, че екипът на Жан-Клод Юнкер не си върши работата и не предлага закони. Европейската комисия е единствената институция, която има законодателни правомощия.

Конкретният повод е отсъствието на предложение за въвеждане на научни критерии за определяне степента на опасност на химикали, които въздействат на хормоналната система на човека, предизвиквайки различни нарушения и заболявания.

Срокът за определянето на критериите изтече през декември 2013 г., но Европейската комисия не е предприела действия, дори след като Европейският съд в Люксембург миналата година се произнесе, че става дума за отказ от правосъдие.

Сега една десета от евродепутатите са внесли при председателя на Европейския парламент предложение за вот на недоверие. Инициатор е италианският евроскептик Пиерникола Педичини, подкрепен и от френските националисти на Марин Льо Пен, крайната левица, и независими.

Дебатът по вота ще се проведе на 25 май в Брюксел, а гласуването ще е през юни, като за падане на Комисията е нужно две трети мнозинство. Малко е вероятно то да се събере, тъй като Юнкер е излъчен от най-голямата парламентарна група – ЕНП. 

Вероятно голяма част от социалистите, а също и зелените ще предпочетат да оставят Юнкер на кормилото предвид многобройните кризи, пред които е изправен ЕС. 

Европарламентът многократно подканя Комисията да обяви кои са субстанциите, причиняващи нарушаване на ендокринната система. В декларация от 2013 г. те свързват ендокринните дисруптори с увеличаването на случаите на безплодие, ранния пубертет, някои видове рак и други нарушения. 

За широк кръг вещества, естествени или създадени от човека, се счита, че водят до нарушения в ендокринната система. Понякога ефектите могат да се установят едва след продължителна експозиция. Такива могат да бъдат препаратите за почистване, стероидните хормони, някои пестициди, диоксини, добавки в пластмасите, парабените и др.

Европейският регламент за химическите вещества REACH посочва веществата, нарушаващи функционирането на ендокринната система, като особено опасни, заедно с химичните вещества, за които е известно, че предизвикват рак, мутации и са токсични за репродуктивните способности. В ЕС липсва обаче научна класификация на ендокринните дисруптори и критерии, по които те да се определят.

Според документите на Европейската комисия същинската работа по определяне на критериите за класифициране на химическите вещества в зависимост от рисковете за метаболизма на човека е започнала през 2014 г., още при Жозе-Мануел Барозу – предишният шеф на Еврокомисията. 

Това е втори вот на недоверие срещу комисията „Юнкер“, която успя да оцелее след труса, предизвикан от разкритията за сделките за избягване на данъци, които правителството на Люксембург, оглавявано от Жан-Клод Юнкер, е сключвало с международни компании. Тогавашното искане за вот на недоверие беше внесено от евроскептиците и крайната десница, но в полза на ЕК гласуваха 461 евродепутати, а срещу нея – едва 101.

Досега само комисията на Жак Сантер е падала при вот за недоверие през 1995 г. заради корупционен скандал.