Изслушват Бокова и още седмина за поста генерален секретар на ООН

Кандидатите ще разполагат с 10 мин. да представят програмите си и 2 часа ще отговарят на въпроси

12.04.2016 | 12:37 Редактор: Анисия Иванова
Изслушват Бокова и още седмина за поста генерален секретар на ООН

Днес започват изслушванията на осем кандидати за поста генерален секретар на ООН. Българската кандидатура на Ирина Бокова също е сред тях. В момента тя е втори мандат генерален директор на ЮНЕСКО. Днес Бокова ще представи кандидатурата си втора след външния министър на Черна гора Игор Лукшич.

Трети е бившият португалски премиер Антониу Гутериш, който до миналата година беше върховен комисар на ООН за бежанците. Утре ще бъдат изслушани бившият словенски президент Данило Тюрк и бившите външни министри на Хърватия - Весна Пусич, и на Молдова - Наталия Герман.

Изслушването на всички кандидати ще се проведе в няколко дни, като през последния – 14 април, представители на страните членки на ООН ще изслушат администратора на Програмата за развитие на ООН Хелън Кларк, която е и бивш премиер на Нова Зеландия, и бившия македонски външен министър Сърджан Керим.

8-те кандидати, които ще се изправят пред Общото събрание на ООН, ще разполагат с 10 минути, в които трябва да изложат програмата си за развитие на международната организация. След това в продължение на два часа ще отговарят на въпроси на представителите на 193-те страни членки.

За разлика от друг път кандидатите за високия дипломатически пост ще имат възможност да отговорят и на въпроси от граждани, а след изслушването е предвидена и среща с журналисти. Подобно нещо се прави за пръв път в историята на ООН, като целта е процедурата по избора на нов генерален секретар да бъде по-прозрачна.

До момента ръководителят на ООН представяше програмата си пред петте постоянни членки на Съвета за сигурност – Великобриитания, Франция, Китай, Русия и САЩ, като самото изслушване се провеждаше при закрити врата.

Кандидатът, одобрен от петте постоянни членки, бе подлаган на гласуване от разширения 15-членен състав на Съвета за сигурност, и едва след това името му бе предлагано на делегатите от ООН. През септември миналата година обаче Общото събрание на организацията гласува за публично изслушване.