Външните министри на Афганистан, Салахудин Рабани и на Китай Уон И призоваха за мирни преговори след срещата си в Пекин, съобщи Ройтерс.
Афганистан, Пакистан, Китай и САЩ започнаха преговори на 18 януари, които трябва да сложат край на 15-годишната война между подкрепените от американците правителствени части в Афганистан и талибаните.
"Целта на създаването на четиристранни механизъм за преговори, включващ Афганистан, Пакистан, Китай и САЩ е да създаде необходимите външни условия за подновяване на мирните преговори между афганистанското правителство и талибаните. Надяваме се четирите страни да продължат да полагат усилия и изработят бързо пътна карта, приемлива за всички страни", каза китайският външен министър Уон на съвместна пресконференция след срещата си с Рабани.
Талибаните засилиха кампанията си през 2015 в опит да свалят правителството в Кабул. Кабинетът полага всички усилия да запази контрола в страната след изтеглянето на повечето чуждестранни войски от Афганистан в края на 2014.
В момента талибаните контролират или претендират за по-голяма част от територията, отколкото преди началото на американската офанзива през 2001. До момента те не са част от преговорите.
Афганистанският външен министър ги покани да се присъединят.
"Каним всички членове на талибанските групи да дойдат на масата за преговори, за да намерим решение на афганистанския проблем по мирен път. Няма военно решение. Получихме уверенията на съседен Пакистан, че ще подкрепят процеса на помирение", каза Рабани.
Първите официални мирни преговори с талибаните от началото на войната през 2001 се провалиха миналата година, след като бе обявено, че основателят на движението Молла Омар е мъртъв от две години.